Wspólne przebywanie z partnerem podczas pandemii koronawirusa może pomóc umocnić związek. Ale aby tak było warto wypracować pewne działania, które zapobiegną konfliktom i zorganizują przestrzeń, w której każdy znajdzie czas dla siebie.

Jak przterwać z partnerem pod jednym dachem?

Przymusowa bliskość oznacza więcej okazji do konfrontacji. Do głosu mogą dojść frustracje i stres, które z czasem mogą przerodzić się w kłótnie. Aby tak się nie stało warto ustalić zasady wspólnego funkcjonowania, które w czasach izolacji, są niezbędne do tego, by związek przetrwał trudne czasy.

„Solidarność, zwracanie uwagi na sytuację innych osób, okazywanie im pomocy” – Apel Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w obliczu pandemii koronawirusa

Podczas pierwszych dni wspólnej izolacji nikt nie przypuszczał, że sytuacja potrwa aż tak długo. Z czasem radość ze wspólnych chwil może przerodzić się w uczucie przytłoczenia. Dlatego, jeśli oboje z partnerem pracujecie zdalnie, warto podzielić mieszkanie na strefy, w których każde z was będzie mogło zorganizować własną przestrzeń i skupić się na swoich obowiązkach.

Nie każdą wolną chwilę musicie spędzać wspólnie. Mimo przebywania w jednym mieszkaniu, każde z Was może zająć się sobą. Uczucie niezależności jest bardzo ważne, dlatego warto czasem zadbać o siebie i swoje samopoczucie.

Pandemia kiedyś się skończy, dlatego warto zaplanować czas, który poświecicie na wspólne przeżycia – możecie zacząć planować podróż lub podjąć decyzję o zapisie na wspólny kurs.

Niepewność sytuacji sprawia, że w naszej głowie rodzi się mętlik. Jesteśmy poddenerwowani, mamy natłok myśli, odczuwamy frustrację i lęk. Bardzo łatwo ujście dla tych emocji odnajdujemy w partnerze. Zazwyczaj to drobnostki, które szybko przeradzają się w kłótnie. Aby ich uniknąć warto mieć świadomość tego, co w danej chwili czujemy. Jeśli obawiasz się o najbliższych, którzy są z dala od Ciebie, rozmawiaj o tym z partnerem. To wytworzy więź i pomoże Ci się uspokoić.

Jak podnieść swoją samoocenę, aby być jeszcze bardziej zadowolonym z życia?

Sposobem na wzmocnienie więzi jest też nowy, wspólny projekt – zróbcie razem coś, czego nigdy wcześniej nie robiliście. Świetnie sprawdzi się aktywność fizyczna – zredukuje napięcie, zadba o sylwetkę, a ćwicząc wspólnie będziecie jeszcze bardziej zmotywowani.