W życiu każdego z nas są momenty, o których wolałby zapomnieć. Trudne doświadczenia często pozostają w naszej pamięci na długi czas, a powracające wspomnienia nie dają o sobie zapomnieć. Z każdej sytuacji warto jest wyciągnąć wnioski, które pomogą nam przezwyciężyć przyszłe przeszkody i nauczą nas odpowiedniej reakcji. Niestety przeszłość bardzo często zajmuje sporą część naszych myśli i wpływa na jakość naszego życia. Nie możemy cieszyć się z teraźniejszości, jeśli stale analizujemy i przywołujemy to, co już było. Jak odciąć się od przeszłości? To klucz do szczęśliwego życia, dlatego warto podjąć wysiłek i poznać sposoby, które pomogą zrobić krok na przód.

Nie wybieraj utartych, bezpiecznych ścieżek

Bardzo częstą taktyką jest unikanie uczuć związanych ze wspomnieniami i trudnymi doświadczeniami. Chcemy uzyskać uczucie spokoju i komfortu, dlatego sięgamy po najprostsze rozwiązania, które często oznaczają bierność. To tylko pozór bezpieczeństwa, który w dłuższej perspektywie oznacza brak rozwoju.

Początkowo wiąże się to ze stanem podświadomości, wybierając proste ścieżki nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ale szybko podejmowane decyzje, w których najważniejszym czynnikiem jest unikanie stresu, mogą stać się regułą. A to z kolei sprawia, że w dłuższej perspektywie jakość naszego życia nie będzie zadowalająca. Warto przełamać tę barierę i skonfrontować się ze swoimi obawami. Może się okazać, że oswoiliśmy się już z pewnymi emocjami, a nowe wyzwania będą krokiem na przód.

Źródła chaosu, które powinnaś wyeliminować ze swojego życia. To zapewni Ci szczęście

Nie szukaj ucieczki od uczuć

Jak odciąć się od przeszłości? Najważniejszą rzeczą jest zaakceptowanie trudnych doświadczeń i uświadomienie sobie tego, że nie mamy już na to wpływu. Bardzo częstą reakcja na takie problemy jest wyparcie wspomnień lub szukanie ucieczki w pozornych przyjemnościach. Może to objawiać się na wiele różnych sposobów. W rzeczywistości taka ucieczka to próba odwrócenia uwagi od pewnych myśli, które nas męczą. Nie oznacza to jednak, że zupełnie zniknął. Mętlik i gonitwa myśli gromadzą się w podświadomości.

Aby uspokoić swój umysł ważne jest, abyśmy otworzyli się na te trudne emocje i myśli. Chodzi o zaakceptowanie przeszłości i wyciągnięcie wniosków. Ucieczka na niewiele się zda, ponieważ przyjdzie moment, w którym wspomnienia nas dogonią. Aby nie doprowadzić do załamania nerwowego ważna jest konfrontacja z samym sobą. Bardzo ważna jest pomoc ze strony najbliższych. Ich wsparcie oraz rozmowa z terapeutą to ważny krok do odzyskania harmonii i wewnętrznego spokoju.

Nazwij swoje uczucia

Wiele osób stosuje model ofiary w kontekście trudnych doświadczeń. To tylko zwiększa poczucie bólu i krzywdy. I co ważne – nie pozwala ruszyć się z miejsca. Jak odciąć się od przeszłości? Zmień nastawienie do wspomnień. Postaraj się obrać perspektywę obserwatora. To pomoże odłożyć żal i rozgoryczenie na bok. Spójrz na przeszłe wydarzenia pod kątem tego, co dana sytuacja mogła oznaczać i jaka lekcja płynie z niej na przyszłość. Analiza krok po kroku, bez emocji i napięć, to ważny krok, który pomoże zamknąć rozdział i otworzyć się na nowe.

Otocz się troską

Zacznij dbać o siebie. To coś, czego brakuje nam wszystkim. Wciąż zajęci kolejnymi sprawami, zapominamy poświęcić trochę czasu sobie. W ogólnym przeświadczeniu panuje pewien mechanizm, który nieświadomie powielamy przy bolesnych doświadczeniach. Skoro dotknęło nas coś złego, powinniśmy być smutni. To wprawia nas w nastrój przygnębienia i smutku.

Podświadomie myślimy, że mamy do tego prawo, a smutek i złość to naturalny stan, który możemy odczuwać. Problem pojawia się, kiedy te uczucia nie odchodzą. Smutek i stan nieszczęścia zaczyna zamieniać się w strefę komfortu, jeśli trwa zbyt długo.

Niektórzy mogą nieświadomie myśleć, że jeśli powrócą do swojego naturalnego stanu spokoju i równowagi, inni ludzie z otoczenia będą postrzegać ich jako niewrażliwych i stracą zarezerwowane dla nich współczucie.

Możesz wyjść z tego błędnego koła, kiedy spojrzysz na siebie z troską. Pamiętaj o tym, że odcięcie od przeszłości i związanych z nią uczuć daje ukojenie. Dbając o siebie dbasz o ludzi dookoła. Twój dobry stan duchowy daje siłę Tobie i innym.