Każdy z nas spotkał się kiedyś z osobą, która próbowała zmanipulować nas lub kogoś z naszego bliskiego otoczenia. Choć brzmi to okropnie, ludzie manipulują bardzo często. Manipulator robi to zazwyczaj ma tyle dobrze i sprytnie, że ciężko jest to wyłapać od razu. Jedynie z czasem, a dodatkowo z pomocą innych możemy wydostać się z bańki zbudowanej z manipulacji.

Margot Robbie w oszałamiającej sukni Barbie Solo in the Spotlight z lat 60.

Kim jest manipulator?

Manipulatorem nazywamy osobę, której kłamanie i oszukiwanie wychodzi bezproblemowo. Jednak do jego specjalności należy kierowanie innymi tak, aby osiągać różnego rodzaju korzyści. Manipulator nie umie brać odpowiedzialności za swoje czynny i nienawidzi przegrywać. Jego zachowanie jest pasywno-agresywne. Ma on także duże skłonności do narcyzmu. Manipulator ma problemy z wyrażaniem swoich prawdziwych emocji i uczuć. Manipulacji poddają się osoby, które mają niską samoocenę i posiadają słabszą psychikę. Są bardzo łatwowierne, co manipulatorzy często wykorzystują przeciwko nim. Najmniejszy wpływ manipulatorzy mają na ludzi pewnych siebie, którzy znają swoją wartość.

Manipulacja emocjonalna może objawiać się przez używanie przez manipulatora następujących zwrotów:

  • „Będziesz tego żałować”
  • „To nie moja wina”
  • „To nie byłem ja”
  • „Jeśli mnie zostawisz, zabiję się”
  • „Jak się wykończę, to będzie to tylko i wyłącznie twoja wina”
  • „Ja na pewno nigdy tak nie powiedziałem”
  • „Po tym wszystkim, co dla ciebie zrobiłem tak mi się odwdzięczasz”
  • „Jeśli tam pójdziesz to możesz już nie wracać”

5 wskazówek przeciwdziałających manipulacji:

1. Poznaj i korzystaj ze swoich praw

Jeśli czujesz, że ktoś tobą manipuluje, wykorzystaj swoje prawa, aby wydostać się z tej niekorzystnej dla ciebie sytuacji.

2. Zachowaj dystans emocjonalny

Spokój pozwala na spojrzenie na daną sytuację z dystansem. Nie ufaj za szybko ludziom, zanim ich dobrze nie poznasz. Czasem warto poczekać chwilę dłużej, aby upewnić się, czy ktoś nie będzie chciał wykorzystać nas do swoich własnych celów.

3. Nie bierz winy na siebie

Gdy nie popełniłaś błędu, nie bierz winy na siebie.

4. Nie milcz

Zareaguj, przerwij rozmowę i przedstaw swoje odczucia oraz to co ci się nie podoba.

5. Bądź asertywna

Nie masz ochoty czegoś robić, odmów. Jeśli nie chcesz wychodzić ze swojej strefy komfortu, to przekaż to innym w grzeczny sposób.

Letnia sałatka z melonem i fetą. Lekka, bardzo zdrowa i uzależniająco pyszna

Jeśli doświadczasz przykładów manipulacji, warto poszukać rozwiązań takiej sytuacji, aby uniknąć negatywnych konsekwencji toksycznej znajomości. Może warto na spokojnie porozmawiać z osobą lub w trudniejszych przypadkach udać się do specjalisty.

Sonda

zmęczenie

Odczuwasz czasem zmęczenie psychiczne?