Sytuacja, w której ktoś zaczyna krytykować to, że zbyt głośno oddychasz, przeżuwasz jedzenie lub kartkujesz gazetę może wydawać się irracjonalna. Jednak nadwrażliwość na dźwięki to realny problem, z którym wbrew pozorom, boryka się sporo osób. Ta przypadłość określana jest jako mizofonia.

Podwyższona wrażliwość na określone dźwięki może powodować skrajne reakcje. Od irytacji, stresu, zakłopotania aż po niekontrolowany wybuch gniewu. Mizofonia może obejmować wiele różnorodnych dźwięków – od nucenia, drapania, żucia gumy, tykania zegarów aż po oddech.

Joga czy pilates? Co okaże się dla Ciebie lepszym wyborem

Badania naukowe dowodzą, że każdy mózg każdego z nas inaczej reaguje na dźwięki. Osoby, u których zdiagnozowano mizofonię wzięły udział w badaniu, które przyniosło interesujący efekt. Okazuje się, że podczas słuchania „irytujących” dźwięków część mózgu określana jako przednia kora wyspowa wykazywała podwyższona aktywność.

Ta sama część mózgu jest także odpowiedzialna za przechowywanie wspomnień oraz generowanie silnych emocji, takich jak strach i gniew. Reakcją badanych osób na irytujące ich dźwięki było: pocenie się dłoni i przyspieszone bicie serca.

7 rzeczy, z których nie powinnaś rezygnować dla mężczyzny (nawet jeśli bardzo go kochasz)

Nadwrażliwość na dźwięki może powodować stres emocjonalny, który nazywany jest reakcją walki lub ucieczką. Emocje, które pojawiają się wówczas u osoby z mizofonią mogą przybierać różnorodną postać. Lęk, obrzydzenie, dyskomfort, panika, strach czy też potrzeba ucieczki są mimowolne.

Jak poradzić sobie z wrażliwością na dźwięk:

Mizofonia najczęściej występuje u kobiet, a pierwsze symptomy można zaobserwować w wieku od 9 do 13 lat. Przypadłość ta może wpływać na relacje z najbliższymi i otoczeniem. Dlatego ważna jest świadomość, że nerwowa reakcja nie jest spowodowana kaprysem czy złośliwością, za to jest realnym odbiciem stanu emocjonalnego.

Selena Gomez ostro o mediach społecznościowych: „Jest tyle presji, by wyglądać tak samo jak wszyscy”

Dla osób cierpiących na nadwrażliwość dźwiękową również opracowane zostały pewne techniki radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Najprostszą z nich jest stosowanie zatyczek do uszu i słuchawek – to pomoże zminimalizować odczucia związane z dźwiękiem, kiedy nie jesteśmy w stanie zupełnie wyzwolić się z miejsca, które jest źródłem dźwięku. Pomocne może okazać się również uspokojenie oddechu i techniki relaksacyjne.