W ciągu ostatnich paru lat mnóstwo osób zwariowało na punkcie stylu życia prowadzonego przez obywateli krajów skandynawskich. Nagle wszyscy zaczęli praktykować duńskie hygge albo szwedzkie lagom, czyli filozofie życiowe, zgodnie z którymi warto zwolnić, cieszyć się drobnymi rzeczami i zachować w życiu harmonię i równowagę. Do tego grona dołączył także nurt niksen wywodzący się z Holandii, a który oznacza dosłownie “nicnierobienie”.

Piękne portrety kobiet, które połączył kompleks na punkcie pewnej części ciała

Ale moda na slow life panuje nie tylko w Skandynawii. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, w czym tkwi sekret długowieczności i zadowolenia z życia Japończyków? Odpowiedź na to pytanie zawiera się w jednym, krótkim słowie – ikigai. To zlepek wyrazów “iki”, czyli “żyć”, oraz “gai”, czyli “powód”. Ikigai można więc przetłumaczyć jako powód do życia, coś, co daje nam motywację do tego, aby co rano wstawać z łóżka. Ta filozofia jest praktykowana zwłaszcza na wyspie Okinawa, gdzie nieprzypadkowo żyje jedna z największych grup stulatków na świecie.

Koncept ikigai ilustruje poniższy wykres, obrazujący jego cztery filary. Przestrzeń, na której wszystkie cztery elementy nakładają się na siebie, to właśnie ikigai, czyli powód do życia. Należą do nich:

 • pasja (to, co kochamy)
 • misja (to, co możemy zrobić dla naszego otoczenia)
 • powołanie (to, w czym jesteśmy dobrzy)
 • profesja (to, za co otrzymujemy zapłatę)

 

Istotę ikigai można też przedstawić za pomocą 10 zasad, których praktykowanie pozwoli znaleźć swój sens życia. Taką listę stworzyli Hector Garcia i Francesc Miralles, a przedstawili ją w książce “Ikigai. The Japanese Concept and Long and Happy Life”. 

 1. Bądź aktywny i nie idź na emeryturę 
 2. Porzuć pośpiech i żyj w zwolnionym tempie 
 3. Jedz tylko do momentu, w którym jesteś w 80 proc. pełny 
 4. Otocz się dobrymi przyjaciółmi 
 5. Bądź w formie i ćwicz codziennie 
 6. Uśmiechaj się i zauważaj ludzi wokół siebie 
 7. Żyj w zgodzie z naturą 
 8. Bądź wdzięczny za wszystko, co czyni cię szczęśliwym 
 9. Żyj chwilą 
 10. Podążaj za swoim ikigai 

Zeberka w Cosmopolitan: O nie.

Jak podoba wam się ta filozofia? Przemawia do was bardziej, niż hygge, lagom albo niksen?