Stres może objawiać się na wiele sposobów. Większość z nas zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób oddziałuje on na nasze zdrowie psychiczne – napięcie, uczucie niepokoju, brak koncentracji, zmęczenie i natłok myśli to jedne z najczęstszych objawów. Ale stres może wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na zdrowie fizyczne.

Jak zaakceptować siebie i pokochać swoje ciało

Fizyczne oznaki stresu bardzo często są bagatelizowane lub przypisywane innym przypadłościom. Tymczasem w rozmowie z portalem Huffpost terapeutka Nicola Perry wyjaśnia:

nasze tempo życia jest coraz szybsze. Dzielimy swój czas między pracą, obowiązkami, a przy tym często korzystamy z mediów społecznościowych. Coraz rzadziej koncentrujemy się na rozwiązaniu problemów i poprawie samopoczucia. Tymczasem stres to cichy zabójca. Można porównać go do meduzy, która ma wiele macek. Podobnie działa stres, przenikając do różnych dziedzin naszego życia, odbijając się przy tym na zdrowiu i psychice.

Ostatecznie objawy związane z samopoczuciem są zauważane o wiele częściej. Ale jeśli chodzi o aspekt fizyczny, ekspertka tłumaczy: nie sądzę, by ludzie byli świadomi tego, że stres może objawiać się w fizyczny sposób. Podczas terapii zawsze pytam pacjentów o to, czy odczuwają któreś z tych oznak.

Jakie są objawy stresu:

Do najczęstszych oznak zalicza się zespół jelita drażliwego, zaburzenia odżywiania, problemy z sercem i ciśnieniem krwi.

Tego nigdy nie mów – czyli jak rozmawiać, gdy ktoś cierpi na depresję?

Do innych symptomów należą także: bóle głowy, wypadnie włosów, opuchnięcia na twarzy, cienie pod oczami, nudności, zawroty głowy, kruche i łamliwe paznokcie, bóle w klatce piersiowej, napięcie mięśni, niestrawność i zgaga.

Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów – fizycznych lub psychicznych – warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże ustalić przyczyny problemu i podejmie odpowiednie leczenie. Przydatne okażą się również techniki relaksacyjne, medytacja oraz sport. Podczas odczuwania stanu napięcia ważne jest również wsparcie najbliższych – rodziny oraz przyjaciół, którzy pomogą pokonać problem.