Po dziś dzień pamiętam swoje oburzenie, kiedy jako nastolatka dowiedziałam się, że ojciec koleżanki nie pozwala się jej malować. Czas naszego dorastania przypadł na wspaniałe lata 90. i choć sama reprezentowałam typ chłopczycy, nie mogłam zrozumieć, dlaczego ktoś zakazuje dziewczynce używania kosmetyków do makijażu. I dziś, choć nie mogę mu już tego powiedzieć, w czasach, kiedy makijaż już dawno przestał być zabawą, a przerodził się w ogólnoświatową obsesję, wiem, co chciał wtedy osiągnąć.

DLACZEGO KOBIETY SIĘ MALUJĄ?

Makijaż ma wiele aspektów. Zabawny i kreatywny- kto nie lubi meandrować pędzlem, po palecie wspaniałych kolorów? Budowania pewności siebie- dlaczego nie pokryć olbrzymiej, czerwonej plamy na nosie, skoro można to zrobić? Wreszcie makijaż jako element plemienności- sprawia, że kobieta jest gotowa stawić czoła każdej sytuacji.

ZOBACZ TEŻ: CHRISTINA AGUILERA BEZ MAKIJAŻU! ZOBACZCIE NIEZWYKŁE ZDJĘCIA PIOSENKARKI!

Makijaż może być maską, za którą się chowasz, ale i bronią, którą wykorzystasz do przyciągnięcia partnera, zastraszenia przeciwnika lub zaskoczenia otoczenia. Używany jako element religijnych i kulturowych rytuałów lub do dostosowania się do subkultury. Może maskować Twoją niepewność lub być wykorzystany do podkreślenia najbardziej pasjonujących elementów Twojej twarzy.

MAKIJAŻ NA PRZESTRZENI WIEKÓW

Kobiety malują się od wieków. Rzymski dramaturg Plaut napisał, że kobieta bez makijażu jest jak jedzenie bez soli. Szekspirowski Hamlet być może mniej bystry, ale równie nieuprzejmy, powiedział do Ofelii: Wiem też niemało o tym, jak się malujecie. Bóg dał wam jedną twarz, a wy dorabiacie sobie drugą. Przez lata średniowieczne kobiety ryzykowały życiem, aplikując na skórę twarzy niebezpieczne kosmetyki.

ZOBACZ TEŻ: MAGDALENA CIELECKA PROMUJE NATURALNE PIĘKNO. POKAZAŁA SIĘ BEZ MAKIJAŻU

MAKIJAŻ W PSYCHOLOGII

Psychologowie twierdzą, że makijaż sprowadza się do seksu. Istnieją pewne uniwersalne wskaźniki atrakcyjności. Symetria twarzy i równomierny odcień skóry oznaczają zdrowie, a ono płodność. Pełne usta i zarumienione policzki, są oznakami podniecenia seksualnego, więc szminka i róż do policzków mogą dać mężczyźnie podświadomy sygnał, że kobieta jest gotowa na noc namiętności.

We współczesnym świecie dziewczynki już od najmłodszych lat, są zachęcane do przekonania, że jedną z ich głównych funkcji jest bycie atrakcyjną. W każdym kiosku znajdują się te kolorowe, okropne czasopisma dla dziewczynek, w których bezpłatne prezenty to najczęściej błyszczyki i lakiery do paznokci. Biorąc pod uwagę stopień, w jakim makijaż jest postrzegany jako proces ozdabiania, narzucenie go dziewczynkom jest bardziej niż przerażające.

ZOBACZ TEŻ: CO SIĘ STANIE, GDY ZMYJESZ MAKIJAŻ Z TWARZY LALKI? (VIDEO)

Przesłanie, że naturalne piękno nigdy nie będzie wystarczające, jest nam wszczepiane już od najmłodszych lat. Co chciał osiągnąć ojciec mojej koleżanki? Chciał, aby jego córka budowała swoją pewność siebie na bazie wyznawanych przez siebie wartości, chciał, aby czuła się piękna bez względu na grubość warstwy makijażu, chciał, aby, jako dorosła, świadoma kobieta MIAŁA WYBÓR. Ukształtowanie w sobie świadomości, że makijaż to Twój wybór to najważniejsze, co możesz sobie dać, dlatego że JESTEŚ PIĘKNA zarówno w makijażu, jak i bez niego.

Dzisiaj zadaj sobie pytanie. Czy makijaż jest mi niezbędny do przetrwania? Być może szybko odpowiesz twierdząco i taki wybór wcale nie jest czymś złym. Wiesz dlaczego? Bo to Twój wybór. Niezależnie od tego, czy zechcesz świętować światowy dzień bez makijażu, czy nie, JESTEŚ PIĘKNA.