Niecałe 100 lat temu rola kobiety w życiu społecznym ograniczała się jedynie do opieki nad domem. Panie domu miały wyglądać schludnie i oszczędnie gospodarować zasobami. O te zaś  regularne dostarczanie dbał mężczyzna. Prawo do publicznego wygłaszania swoich poglądów oraz uczestnictwo w wyborach przez długi czas nie były w zasięgu kobiet, które zepchnięte na boczny tor często popadały w depresję, o której istnieniu nie wiedział nikt.

Trotula de Ruggiero. Kim była pierwsza lekarka zajmująca się zdrowiem kobiet w średniowiecznej Europie?

Terapia uśmiechem

Kiedy jednak kurtuazja schodziła na boczny tor, a kobieta nie była w stanie zająć się opieką nad domowym ogniskiem i mężem, wysyłano je na leczenie do szpitala psychiatrycznego. Jego celem była zmiana nastawienia amerykańskich gospodyń domowych za pomocą „terapii uśmiechem”.

Ta praktyka pokazywała silny kontrast miedzy stereotypowym podejściem do kobiet, gdzie ich jedynym zajęciem miała być wyłącznie opieka nad domem, a ich realnymi potrzebami. Szczególnie po okresie II wojny światowej, kiedy kobiety poczuły smak wolności, podejmując prace i obowiązki, które wcześniej należały wyłącznie do mężczyzn, musiały gwałtownie pogodzić się z powrotem do dawnych ról.

Urocze dołeczki czy rak skóry? Urządzenie z 1936 roku, które zagrażało życiu kobiet

W trakcie trwania wojny wiele kobiet zaczęła być aktywna zawodowo, podejmując pracę poza domem. Luka w sile roboczej, która powstała na skutek poboru mężczyzn do wojska, dała kobietom nowe możliwości. II wojna światowa w szczególności dała szansę zawodową w zakładach pracy. Najczęściej w sektorze obronnym oraz fabrykach w całym kraju. Zajęcia podejmowane były także w fabrykach bądź w biurach, wcześniej wykonywane przez mężczyzn.

Niestety po powrocie żołnierzy z frontu, większość kobiet znów powracało do wcześniejszych, domowych obowiązków.

Zdjęcie udostępnione przez portal undertheloupe przedstawia kobietę, która podlega leczeniu z przyczyn niewłaściwej opieki nad mężem. Terapia miała polegać na doklejeniu uśmiechu do twarzy kobiety. Eksperci wierzyli, że gdy kobieta zobaczy takie odbicie w lustrze, stanie się to naturalną praktyką, a jej stan ulegnie znacznej poprawie.