Czy wiedziałaś, że Twój organizm ma swój własny cykl dobowy? Jeśli będziesz funkcjonować zgodnie z nim, będziesz zdrowsza, a Twój organizm – silniejszy.

Doklejony uśmiech: tak w ubiegłym wieku leczono kobiety z depresji

Cykl okołodobowy w przeszłości

Niegdyś nasz cykl regulowało słońce: budziliśmy się, gdy wschodziło i szliśmy spać krótko po jego zajściu. Rolę budzika spełniały koguty. Obecnie przesiadujemy do późnych godzin nocnych i wyrywamy się ze snu zdecydowanie za wcześnie. Jak przestawić się, aby żyć w zgodzie ze swoim biologicznym zegarem?

Co zaburza nasz cykl okołodobowy?

Przede wszystkim brak słońca. Bardzo często nasz jedyny kontakt ze świeżym powietrzem jest wtedy, gdy idziemy do biura i gdy wracamy do domu. Całą resztę dnia spędzamy w sztucznym świetle, które oszukuje nasz organizm. Negatywnie wpływamy na nasze ciała, przesiadując godzinami przed komputerem lub z telefonem w ręku.

Co możemy zrobić, aby żyć zgodnie z cyklem okołodobowym?

Jedne z badań wykazują, że nasz cykl dobowy jest zapisany w genach. Podobnie jest u roślin: nawet jeśli zamkniemy je w ciemnym pomieszczeniu, one o określonych godzinach będą się wystawiać w stronę słońca. Podobnie jest z człowiekiem. Światło zatem wywiera wpływ na rytm dobowy, ale precyzyjne kontrolowanie go jest wewnętrzne. Odpowiadają za nie geny. Jednakże coś zaczyna się psuć, gdy cały dzień spędzasz w biurze, a wieczorem przesiadujesz przed komputerem. Wtedy zaczynają się problemy. Kluczem do ich rozwiązania jest naprawienie swojego snu.

Światło, spokój, relaks i jedzenie w cyklu okołodobowym

W pomieszczeniach, w których siedzisz wieczorem, warto używać punktowego światła o ciepłej barwie. Wieczór powinien być porą wyciszenia i przygotowania do snu. Dużą rolę odgrywa również spożywanie posiłków w określonych porach. To one regulują nasz organizm i sygnalizują mu, która jest godzina. Weekendy nie powinny odbiegać swoim harmonogramem od dni w tygodniu. Jeśli przez pięć dni budzisz się o 7:00 i jesz śniadanie o 7:30, to samo powinnaś robić również w wolne dni. To pozwoli Ci zachować Twój cykl okołodobowy w równowadze.

Nie lekceważ tych symptomów. To pierwsze oznaki depresji

Wysiłek fizyczny a cykl okołodobowy

Według badań wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na cykl okołodobowy. Pozwala zużyć nadwyżkę energetyczną, dzięki czemu wieczorem jesteśmy odpowiednio zmęczone i łatwiej nam się usypia. Nasz organizm jest również lepiej dotleniony. Jednakże powinno się unikać treningu siłowego późnym wieczorem! Najlepiej, aby został on wykonany do godzin wieczornych. Jeśli będziesz przestrzegać swojego biologicznego zegara, będzie Ci się żyło o wiele lepiej i efektywniej.