Bardzo dużo osób określa rodzicielstwo jako źródło satysfakcji i możliwość rozwoju. Są także osoby, dla których bycie mamą lub tatą jest źródłem stresów i problemów psychicznych. W ostatnim czasie coraz bardziej otwarcie mówi się o tym, jakim obciążeniem potrafi być posiadanie potomka. Okazuje się, że w Polsce aż około 13% młodych rodziców żałuje tego, że zdecydowało się na dziecko. A to oznacza, że nawet jeden na ośmiu rodziców przyznaje, że ta rola nie jest dla nich. Tak wynika z badań doktora Konrada Piotrowskiego z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Dlaczego rodzina królewska nie zaakceptowała pierścionka zaręczynowego księżnej Diany

Rodzicielstwo w Polsce

Badania CBOS z 2019 roku (Preferowane i realizowane modele życia rodzinnego. Warszawa: Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej) pokazują, że większość Polaków chce mieć dzieci. Mimo spadku dzietności, można śmiało powiedzieć, że posiadanie dzieci jest powszechną potrzebą. Jednakże rzadko zastanawiamy się nad ryzykiem, które podejmujemy i o konsekwencjach, które będą towarzyszyć nam do końca życia. Dodatkowo nigdy nie myślimy o tym, co może się wydarzyć: rozwód z partnerem, zerwanie kontaktu z dzieckiem, przeprowadzka w odległe miejsce. Rodzicielstwo jest dla nas jedną wielką niewiadomą, ponieważ dorywcza opieka nad dziećmi lub praca z nimi nie daje pełnego obrazu przebywania z nimi na co dzień.

Natalia Siwiec w fenomenalnej sukience na urodzinach córeczki. Zebrała mnóstwo komplementów

Badania na temat rodzicielstwa

Badania doktora Konrada Piotrowskiego pokazują, że w Polsce aż 13% rodziców może żałować zdecydowania się na posiadanie potomka. To pierwsze na świecie badanie, które ma opisywać kompleksowo grupę rodziców żałujących posiadania potomka. Dotychczasowe wyniki ujawniły, że rodzice żałujący posiadania dzieci najczęściej mieli traumatyczne dzieciństwo, a także odznaczają się wyższym nasileniem depresji czy stanów lękowych. Takie osoby są niesamowicie wrażliwe na ocenę społeczną. Rodzicielstwo rozczarowuje także osoby, które nie mają odpowiedniej sytuacji finansowej. Żałowanie posiadania dziecka może być związane ze stanem cywilnym – samotny rodzic ma o wiele większe predyspozycje do pożałowania rodzicielstwa.

Z pewnością należy też wziąć pod uwagę presję społeczną – do dzisiaj w Polsce panuje mit o „szczęśliwej dużej rodzinie”, a młode osoby poddawane są ciągłym naciskom ze strony rodziny, która wciąż dopytuje przy każdej możliwej okazji o stan cywilny oraz plany związane z posiadaniem dziecka. Młode osoby zewsząd bombardowane są hasłami dotyczącymi zakładania rodziny, zostawia się im niewielką przestrzeń na własną analizę. W ten sposób te decyzje podejmowane są zbyt pochopnie, bez głębszego zrozumienia konsekwencji, w efekcie czego na dziecko decydują się także osoby, które w dogodnych warunkach nigdy by tego nie zrobiły.

_

„Jak wielu rodziców żałuje posiadania dzieci i jaki ma to związek z ich osobowością i zdrowiem? Dwa badania na próbach ogólnopolskich” Konrad Piotrowski, kierownik Centrum Badań nad Rozwojem Osobowości na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu.