Odbieranie powiadomień z telefonu może być bardzo ekscytujące. Niezależnie od tego, czy jest to połączenie od mamy, sms od przyjaciółki lub zwykła ikonka wysłana przez znajomego, zazwyczaj odbiór wiadomości kojarzy nam się z czymś przyjemnym. A co tak naprawdę dzieje się w naszym mózgu przez te 3 krótkie sekundy od odebrania sygnału po jego odczyt?

Codziennie odbieramy kilkadziesiąt powiadomień, a to z kolei nie pozostaje bez znaczenia na funkcjonowanie naszego mózgu. Podczas zakodowania informacji o odbiorze przekazu nasze ciało reaguje w specyficzny sposób.

Wycisz umysł medytacją. Oto 4 sposoby, które pomogą Ci zacząć

Korzystanie z telefonu a zdrowie psychiczne

Do mózgu dociera impuls, który natychmiastowo wywołuje uczucie wzmożonej czujności. Otrzymywanie powiadomień na komórkę, a nawet ich oczekiwania powoduje aktywność kory przedczołowej, która reguluje funkcje poznawcze i zmusza mózg do wysyłania sygnałów ratunkowych do organizmu – tłumaczy psycholog  dr Sanam Hafeez.

Wiele osób nie rozumie jak powiadomienia otrzymywane na telefon mogą wywoływać stres czy niepokój, ale często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak często sięgamy po telefon i jak bardzo zależy nam na odczytaniu powiadomień. Potrzeba pozostawania w ciągłym kontakcie i częste korzystanie z telefonu jest przytłaczające. Serce bije mocniej a dłonie zaczynają się pocić. Wszystko przez to, że nie mamy pewności, czy informacje, które na nas czekają, by je odczytać są na pewno dobre. Powiadomienia telefoniczne mogą zakłócać nasze codzienne obowiązki, które wymagają od nas koncentracji – dodaje ekspert.

Androgynia to nowy trend w chirurgii plastycznej. Co chcą poprawić w sobie kobiety i mężczyźni

Dlaczego więc mimo tego, że sygnał z telefonu może powodować stres, tak bardzo je lubimy? Dr Hafeez tłumaczy to poprzez odniesienie do systemu nagród. To coś podobnego do uczucia zadowolenia po otrzymaniu nagrody. Kiedy wiemy, że wszystko jest w porządku, automatycznie się uspokajamy i osiągamy coś w rodzaju satysfakcji. Mózg nie różnicuje tego, skąd pochodzi nagroda, ale uwalniają się wtedy pokłady dopaminy, dlatego mimo ciążącego napięcia, każdy z nas lubi ten stan.

Lara Gessler w szczerym wpisie o samoakceptacji mierzy się ze swoim największym kompleksem

Korzystanie z telefonu nie jest samo w sobie czymś złym, ale uświadomienie sobie tego, jak takie sytuacje wpływają na nasz mózg to pierwszy krok do tego, by postawić sobie zdrowe granice.