Bushcrafting to zarówno jednodniowa wyprawa do lasu, jak i survivalowy wyjazd w dzicz. Niegdyś taka forma spędzania czasu odpowiadała nielicznej grupie osób, jednakże w czasach pandemii zainteresowanie nią zdecydowanie wzrosło. Wśród miłośników survivalowych wypadów pojawiło się także spore grono kobiet. Bushcrafting to połączenie dwóch słów oznaczających krzak i rzemiosło. W pierwotnym znaczeniu jest to typowa szkoła przetrwania, typowo męski sposób na spędzenie czasu, jednakże w obecnym znaczeniu bushcraftingiem nazywa się także zacieśnianie więzów z naturą poprzez stały kontakt z nią.

TOP 6 produktów, dzięki którym przygotujesz ciało do wakacyjnego wyjazdu

Rozkwit bushcraftingu

Łagodniejszy wymiar bushcraftingu zaczął wytwarzać się po 2000 roku dzięki programom Raya Mearsa. Wówczas tematem zaczęły interesować się także kobiety i dzieciaki, które zostały zainspirowane kolejnymi przygodami Raya. Jednakże właśnie teraz, gdy nasza rzeczywistość została całkowicie odmieniona pandemicznymi warunkami, naprawdę doceniliśmy to, co może dać nam natura. Technika wciąż się rozwija i daje nam mnóstwo możliwości na spędzanie czasu w wirtualnym świecie, jednakże nas na przekór ciągnie do czerpania garściami z dobrodziejstw natury. Uzmysłowiliśmy sobie, jak ważny dla nas jest ruch oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Bushcrafting stał się dla nas fantastyczną alternatywą i odskocznią od miejskiego życia pełnego ograniczeń. Z jednej strony survivalowe wypady uczą nas przetrwania – dowiadujemy się, jak rozpalić ognisko, zdobyć pożywienie oraz zbudować schronienie. Jednakże takie wypady mają też wymiar mentalny i duchowy. Przebywając w naturze przeżywamy dosłowne oczyszczenie i wyciszenie.

Co spakować do kosmetyczki na wakacje? Rozmawiamy z Ka­ta­rzy­ną Li­sic­ką o zasadach letniej pielęgnacji skóry

Bushcrafting a kobiety

Pandemia sprawiła, że bushcraftingiem żywo zainteresowały się także kobiety. Łączy się to z zainteresowaniem ruchem zero waste, większą świadomością dotyczącą ekologii oraz potrzeby ochrony środowiska. Survival w swoim mentalnym wymiarze pozwala skupić się na ekologii, przejść w stan „minimal slow life” i odnaleźć harmonię z naturą. Współczesny bushcrafting to nie tylko sport wyczynowy, lecz sport nastawiony na kontemplację i rozwój duchowy. Taki odpoczynek ma zupełnie inny wymiar niż wieczór spędzony w mieszkaniu przed telewizorem. I zdecydowanie warto go wypróbować!