Ruch body positive, który narodził się w mediach społecznościowych to afirmacja ciała takim, jakie jest. Kobiety z dumą odsłaniają swoje krągłości, rozstępy, cellulit i zmarszczki.

Ciałopozytywność odegrało wielką rolę w budowaniu samoświadomości kobiet. Nie zawsze jednak pełna akceptacja jest prostą sprawą. Wyzbycie się kompleksów to droga, którą każda kobieta przechodzi w inny sposób.

Sonia Bohosiewicz z mocnym przesłaniem body neutrality: „Jestem tym kim jestem. Wyglądam tak jak wyglądam”

Od niedawna obok ruchu body positive funkcjonuje inne podejście do cielesności. Body neutrality, nowy sposób na pełne zaakceptowanie siebie.

Brytyjska dziennikarka i aktywistka Jameela Jamil na co dzień angażuje się w wiele akcji, których celem jest odejście od wyidealizowanego wizerunku kobiet. Porzucenie myślenia o ciele, pomaga wyswobodzić się z ciągłej presji wyglądu: Nie chcę już mówić o ciałopozytywności. Chcę, żebyśmy odzyskały kontrolę nad tym, za co kobiety są doceniane.

Katie Holmes popiera body positive. Pokazała swój nieidealny brzuch

Neutralność wobec ciała polega na uświadomieniu sobie, że wygląd nie określa niczyjej wartości. Nie musisz cały czas kochać swojego ciała, ale możesz podejść do niego w zupełnie inny sposób. Nie skupiać się na wadze i wyglądzie, ale docenić to, co daje Ci na co dzień. Zamiast zaakceptować każdą niedoskonałość, głównym odczuciem jest tu wdzięczność.

Body neutrality daje nam spojrzenie na ciało pod względem tego, co daje i co możemy dzięki niemu osiągnąć. Zamiast widzieć w lustrze nieidealne ramiona czy rozstępy na skórze warto spojrzeć na te części ciała jak na coś, co daje nam siłę w codziennych czynnościach.

Sam temat ciała i jego wyglądu przestaje być istotny. Nie chodzi o skupianiu się na niedoskonałościach i ich pełnej akceptacji, tylko o to, by kwestia ta nie przysłaniała nam innych, ważniejszych aspektów. Neutralność wobec ciała jest więc odwróceniem priorytetów i zwrócenie uwagi na rozwój osobisty. Na to, co już udało nam się osiągnąć, jakie są nasze cele na przyszłość.