W kontekście kobiet wyrażenie „zadbaj o siebie” mimowolnie zaczynamy kojarzyć ze zrobieniem czegoś, co wiąże się z naszym wyglądem. To jedno z czołowych haseł marek kosmetycznych, które w ten sposób wiążą relaks i odpoczynek z czynnościami, które mają pomóc nam zachować młody wygląd, dobrą sylwetkę, piękną cerę.

Body positive nie jest dla Ciebie? Sprawdź na czym polega neutralność wobec ciała

Ale dbanie o siebie to nie tylko wygląd. I chociaż to jedno z pierwszych skojarzeń, jakie przychodzą do głowy – opieka, którą otaczamy siebie same to wszystkie małe czynności, na które składa się codzienność. To systematyczna praca nad sobą, współczucie dla siebie i zrozumienie swoich potrzeb.

Presja społeczna, praca i rodzina. Czy powinnam skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Brianna West jest autorką postu na Facebooku, który opisuje czym jest dobrostan. Apel poruszył tysiące kobiet. Udostępniło go ponad 280 osób z całego świata.

Oto cała treść:

Dbanie o siebie nie zawsze jest piękne.

To liczenie pieniędzy i pamiętanie o swoich długach. To samodyscyplina i regularność podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej i gotowanie zdrowych posiłków.

Dbanie o siebie często zmusza do wysiłku. To nie ucieczka od problemów. To pocenie się podczas treningu i odczuwanie bólu. To powiedzenie toksycznemu przyjacielowi, że nie chcesz takiej relacji. To podejmowanie trudu pracy na dwa etaty, by mieć oszczędności.

Zadbać o siebie oznacza to, by zaakceptować samego siebie i potrafić odpuszczać. To zrozumienie, że nie musisz być we wszystkim najlepsza.

Świat, w którym dbanie o siebie jest po prostu modnym tematem, to chory świat. Dbanie o siebie powinno być czymś naturalnym. Nie może być tylko chwilową ucieczką, bo jesteśmy wyczerpani, bo chcemy oderwać się od presji, która nas otacza.

Prawdziwe dbanie o siebie to nie kąpiele ani ciasto czekoladowe. To dokonywanie wyborów, aby zbudować życie, od którego nie trzeba uciekać.

Samoopieka nie zawsze bywa przyjemna. Często oznacza spojrzenie krytycznie na siebie, przyjrzenie się swoim porażkom i mierzenie się z własnymi słabościami. To wybór i życie takie, jakiego Ty chcesz, a nie podporządkowanie się oczekiwaniom rodziny.

Zadbanie o siebie nie oznacza lekkomyślnego zaspokojenia tymczasowych pragnień. To postępowanie w taki sposób, by Twoje wybory były dla ciebie dobre. To życie w zgodzie z samą sobą.

Zadbanie o siebie pozwala być zwykłym człowiekiem, który może czasem mieć gorsze dni. Jednak pamięta o najważniejszych wartościach i nie angażuje się w relacje z ludźmi, którzy nie chcą dla niego dobrze.

To uświadomienie sobie jaki potencjał w Tobie tkwi. Zbudowanie pewności siebie, która nie opiera się na schematach, które narzuca społeczeństwo.

Jeśli ciągle musisz dbać o wszystkich wokoło, skupiać się na nich i nie dostrzegasz własnych potrzeb, nie ma to wiele wspólnego z „uleczaniem siebie”. Samoopieka to nie chwilowe leczenie ran, by poczuć tymczasową ulgę, ale podejmowanie mądrych decyzji i wkładanie wysiłku w działania, których efekty zobaczysz dopiero za jakiś czas.

Dbanie o siebie to nie chwilowe próby naprawy swojego zachowania. To nie chaos, nieprzemyślane decyzje. To nauka, jak przestać próbować  i zacząć robić to autentycznie.

Dbanie o siebie to bycie bohaterką swojego losu, nie ofiarą. To świadoma decyzja wyboru życia, które chcesz i w którym czujesz się dobrze, a nie pozór szczęścia, które tylko ładnie wygląda. To ustalanie priorytetów i wybór celu, który jest ważniejszy od błahostek. To szczerość z samą sobą i autentyczność.

Dbanie o siebie to bycie osobą, którą chcesz być. To bycie kimś, kto wie, że kąpiele relaksujące i ciasto czekoladowe to nie jest cieszenie się życiem, lecz ucieczka od niego.