Podczas gdy pełne usta, operacje piersi i plastyka powiek jeszcze do niedawna stanowiły dominującą tendencję w chirurgii plastycznej, obecnie poprawa urody nabiera zupełnie innego charakteru. Coraz więcej osób, zarówno wśród męskiej i żeńskiej grupy odbiorców chce pozostać neutralnym pod względem płci. Androgynia jest nowym kierunkiem zmian.

Azjatki buntują się przeciwko K-Beauty. Ruch Escape The Gorset ma wielkie poparcie

Wśród kobiet coraz częściej pojawia się prośba o podkreślenie kości policzkowych i wyraźne zaostrzenie rysów twarzy, podczas gdy u mężczyzn wyraźnie dominuje powiększenie ust i lekkie zmiękczenie kształtów.

Według chirurga plastycznego Alexandra Rivkina, pracującego w jednej z klinik w Los Angeles coraz więcej osób chce, by ich wygląd nie określał jednoznacznie płci. W rozmowie z magazynem Dazeddigital wyjaśnia: nie chodzi o to, że pacjenci przychodzą do mojego biura i mówią, że chcą, by ich wygląd był bardziej uniwersalny i nie wskazywał jednoznacznie na płeć. Widzę to raczej jako stopniową zmianę tego, czego domagają się kobiety i mężczyźni. Ludzie nadal chcą powiększać usta, ale ma to wyglądać naturalnie, bez przerysowania. Kobiety chcą wyostrzonych rysów twarzy bo jest to dla nich symbol siły i pewności siebie. U mężczyzn jest widoczny wzrost zainteresowania botoksem i wypełnieniem ust – czyli zabiegami, które jeszcze do niedawna były bardziej popularne wśród kobiecej grupy odbiorów.

Bunt rosyjskiej nastolatki. Kampania „świętowanie niedoskonałości” poruszyła miliony

Nowy, rodzący się trend jest obecnie trudny do jednoznacznego sklasyfikowania. Chodzi o pokazanie tendencji, która odchodzi od przedstawienia silnych fizycznych cech męskich i kobiecych na rzecz uniwersalnego wyglądu, którego nie da się jednoznacznie określić poprzez płeć.