Pewność siebie to cecha charakteru, która przydaje się w każdej sferze życia. Dodaje atrakcyjności w oczach płci przeciwnej, pozwala wywalczyć dobrą pracę, nie dać się szefowi i zgasić złośliwców. Każda z nas pragnie ją mieć.

Na szczęście pewność siebie można wypracować. To mit, że jeżeli ktoś jest nieśmiały z natury, musi się poddać i pogodzić z losem. Są sposoby na wypracowanie sobie pewności siebie. Można się ich podjąć niezależnie od sytuacji życiowej.

Jeżeli chciałabyś być bardziej pewna siebie, zastosuj się do poniższych wskazówek. Pamiętaj, że nabywanie tej cechy trochę potrwa – to jest proces. Bądź cierpliwa i wytrwała. Nie poddawaj się, a za jakiś czas zobaczysz efekty. Nawet jeżeli jesteś nieśmiałą introwertyczką, masz dużą szansę na zmianę.

Jak wypracować w sobie pewność siebie? Oto 7 kroków, które zaprowadzą cię do celu.

Określ swoje mocne strony

Zastanów się nad swoimi zaletami i wypisz je na kartce. Powiedzmy 15 zalet. Uwzględnij cechy charakteru, zdolności intelektualne, predyspozycje, a także cechy fizyczne. Możesz o nie zapytać również swoich przyjaciół i krewnych. Oni często widzą w nas cechy, o które my same się nie podejrzewamy. Pamiętaj, że żadna zaleta nie jest zbyt banalna, aby wziąć ją pod uwagę.

„NIGDY NIE WIERZ INFLUENCERKOM”. MAMY ICH ZDJĘCIA PRZED TUNINGIEM U CHIRURGA!

Zastanów się nad osiągnięciami

Na pewno je masz. Na przykład zdałaś egzamin na prawo jazdy, zorganizowałaś zbiórkę prezentów świątecznych dla biednej rodziny, zajęłaś pierwsze/drugie/trzecie miejsce w jakimś konkursie, dostałaś się na wymarzoną uczelnię, dobrze zdałaś maturę… Analizując swoje życie krok po kroku, dostrzeżesz, że masz wiele osiągnięć na koncie. Podobnie jak w przypadku zalet, zapytaj o nie przyjaciół i krewnych. Świadomość osiągnięć zwiększy twoje poczucie własnej wartości.

Skończ z nawykami

Nawyki bez wątpienia ułatwiają codzienną egzystencję, ale z drugiej strony nie pozwalają nam wyjść ze strefy komfortu. Tym samym ograniczają, nie pozwalają się rozwijać. Jeżeli chcesz nabrać pewności siebie, musisz to zmienić. Najlepiej zacząć od małych przyzwyczajeń. Na przykład jeżeli nie czujesz się dobrym kierowcą i codziennie jeździsz do pracy tą samą trasą, następnym razem wybierz inną. Kolejny przykład polega na tym, że jeżeli zawsze umawiasz się z facetami w wybranym miejscu, tym razem postaw na inne. Dobrym pomysłem jest też zmiana stylu w ubieraniu się. Kup sobie coś, co do tej pory bałaś się nosić.

TE KOBIETY ZNAJĄ BRUTALNĄ PRAWDĘ. WIEDZĄ, ŻE PRACĘ ZAWDZIĘCZAJĄ URODZIE

Bądź asertywna

Mówienie „nie” przynosi korzyści takie jak właśnie nabywanie pewności siebie, podążanie za własnymi potrzebami oraz wzbudzanie szacunku u innych. Nikt nie lubi odstawać od reszty i wiele osób dopasowuje się do otoczenia, w którym przebywa, tłamsząc swoje „ja” i swoje pragnienia. To często wynika z obawy przed odrzuceniem od grupy. Faktycznie, takie coś może cię spotkać, ale czy warto przejmować się ludźmi, którzy odrzucają cię tylko dlatego, że masz inny pogląd lub jesteś inna pod jakimś względem? Na pewno nie. Poza tym w większości przypadków ludzie będą cię szanować i nie przestaną cię lubić z takiego powodu. Przy najbliższej okazji, gdy coś nie będzie ci odpowiadać, powiedz „nie”.

Bądź otwarta na ludzi

Nie chodzi tutaj o to, żeby utrzymywać kontakt z każdym, kogo poznajesz i ciągle szukać nowych znajomości. To pierwsze nawet nie jest wskazane, bo można trafić na osoby toksyczne. Od takich trzeba trzymać się z daleka. Otwartość polega na spędzaniu z ludźmi więcej czasu i inicjowaniu kontaktu z nimi. Jeżeli chcesz poćwiczyć, możesz zaproponować komuś pomoc przy najbliższej okazji. Na przykład zgłoś się jako wolontariuszka do organizacji wigilii dla najuboższych.

MODELKA BEZ ZĘBÓW W REKLAMIE GUCCI TO 26LETNIA ARTYSTKA. MA NIEBANALNY WIZERUNEK

Ucz się nowych rzeczy

Nieważne, co to będzie, choć najlepiej jest przełamywać lęki. Jeżeli masz czas, rozpocznij jakiś kurs albo popracuj nad własnym lękiem. Zobaczysz, jaka będziesz dumna, gdy uda ci się opanować nową umiejętność albo pozbyć lęku. W przypadku, gdy nie wiesz, na co się zdecydować, pomyśl, jakie korzyści zyskasz dzięki nowej umiejętności.

Wyznacz sobie cele

Planowanie to krok ku podjęciu działania. Jeżeli zaplanujesz jakiś cel krok po kroku, jest większe prawdopodobieństwo, że podejmiesz się jego realizacji i nie zrezygnujesz w ostatniej chwili. Już samo planowanie zwiększa pewność siebie, ponieważ zmusza do przewidzenia problemów i stanięcia oko w oko z ograniczeniami. Pamiętaj, aby nie stawiać sobie zbyt dużych celów. W przypadku pewności siebie może to być na przykład poproszenie do tańca nieznajomego mężczyzny.