Pięcioletnie dziewczynki leczone z ciężkiej anoreksji są szokującym dowodem na to, jak wcześnie można ulec obsesji idealnego ciała.

W ciągu ostatnich trzech lat do szpitala przyjęto 98 dzieci w wieku od 5-7 lat cierpiących na anoreksję. Do tego dochodzi porażająca liczba ponad 100 w wieku 8-9 i 400 między 10 a 12 rokiem życia. Liczba młodzieży leczonej na ciężką anoreksję w wieku 13-15 lat sięgnęła 1500.

Lekarze winą za wciąż wzrastającą obsesję odchudzania winią oglądane przez dzieci w gazetach i telewizji modelki w rozmiarze „zero” i przeraźliwie chude gwiazdy.

Do tego dochodzi ciągłe porównywanie się z rówieśnikami i podświadome dążenia to bycia lepszym, tj. chudszym od innych.

Specjaliści twierdzą ponadto, że młodzież w okresie dojrzewania nie może zaakceptować swoich nowych kształtów, więc głoduje, by utrzymać dawny, dziecięcy wygląd.

Taki wizerunek prezentują zresztą gwiazdy z pierwszych stron gazet, którym daleko do pełnych, kobiecych kształtów.

Ostatnie badania przeprowadzone przez YMCA wykazały, że prawie połowa dziewcząt była na ostrej diecie przed 14-tym rokiem życia. Pokazuje to, że media najbardziej wpływają na podatne na wpływy małe dziewczynki, w których życiu ogromną rolę odgrywają gwiazdki muzyki pop, ulubione aktorki i długowłose modelki w rozmiarze zero. Specjaliści podkreślają również, że nawet lalki, którymi bawią się małe dziewczynki są nienagannie szczupłe.

Uczucie wiecznego dążenia do idealnego ciała to straszne przekleństwo dla każdego. Ale tym większą tragedią jest dla małych dziewczynek, których życie ledwie się rozpoczyna.