Co prawda trudno mówić o tym, że zima się kończy, bo w tym roku było jej niewiele, ale moje włosy i tak zdążyły odczuć negatywne skutki deszczów, zimnego powietrza i chłodnych temperatur. Same w sobie są dosyć problematyczne – cienkie, z tendencją do puszczenia się, a w dodatku farbowane. Zastanawiałam się jakich składników potrzebują, by odzyskały blask, sprężystość i zyskały solidną dawkę nawilżenia. Odpowiedzią są hydrolaty.

Jak hydrolaty działają na włosy 

Co to takiego? Najprościej mówiąc to kosmetyczny zastrzyk wypełniony witaminami oraz mikroelementami pochodzącymi z roślin. Powstają one w procesie destylacji rośliny z parą wodną. Wodną esencję roślinną otrzymuje się po oddzieleniu powstałego olejku eterycznego. To, co szczególnie ważne w temacie hydrolatów to fakt, że ich pH jest zbliżone do tego, które ma nasza skóra.

Wody roślinne, inaczej hydrolaty, są cenione w pielęgnacji skóry twarzy. Okazuje się jednak, że to także świetny sposób na zdrowe, mocne i piękne włosy! Kosmetyki Natura Siberica zawierają w sobie bio-aktywne składniki, dzięki którym regeneracja pasm jest prosta i przyjemna. A w dodatku jak czytamy na stronie producenta:

Wszystkie szampony z linii posiadają certyfikat Ecocert Cosmos Organic. Jest to gwarancja kontrolowanego, czysto biologicznego produktu kosmetycznego, który jest przyjazny zarówno dla skóry jak i dla środowiska naturalnego. Natomiast odżywki zostały certyfikowane przez Vegan Society, który jest jednym z najbardziej szanowanych i wpływowych towarzystw wegańskich na świecie. Jego główną ideą jest wykluczenie jakiejkolwiek przemocy w stosunku do zwierząt.

Szampon do włosów z hydrolatem

Certyfikowany, organiczny szampon do włosów, bazujący na hydrolacie z róży dahurskiej i ekstrakcie z syberyjskiej sosny karłowatej – trzeba przyznać, że brzmi to bardzo dobrze. I tak samo działa. Wystarczy niewielka ilość produktu, by dokładnie oczyścić skórę głowy i włosy. Szampon dobrze się pieni, odżywia i nawadnia włosy. Jest dedykowany dla posiadaczek przesuszonych pasm. Pozostawia przyjemny zapach świeżych ziół, bardzo dobrze oczyszcza. Zauważyłam, że włosy są miękkie jeszcze przed nałożeniem odżywki. Cena kosmetyku na stronie Natura Sibercia to 34.41 zł

Odżywka do włosów z hydrolatem

Przechodząc do drugiego z produktów, przetestowałam naturalną odżywkę do włosów bazującą na hydrolacie z cytryńca chińskiego i organicznym ekstrakcie z różeńca górskiego. O ile w przypadku szamponu jego zadaniem było nawilżenie suchych włosów, to w przypadku odżywki postawiłam na połysk i odżywienie. Po lekkim osuszeniu włosów, nałożyłam produkt na całej długości włosów, skupiając się na końcówkach. Chociaż na etykiecie napisane jest, by spłukać odżywkę po 2-5 minutach, przetrzymałam ją nieco dłużej – około 10 minut. To mój nawyk. Postępuje tak z każdym produktem.

Cytryniec chiński okazał się bardzo miłym zaskoczeniem. To składnik, który odpowiada za odżywienie i miękkość włosów zawiera w sobie witaminę C i E oraz sporo antyoksydantów). Drugim super składnikiem jest różaniec górski, który wzmacnia włosy i nadaje im piękny połysk. Cena: 35.32 zł.

Już podczas suszenia i stylizacji włosów zauważyłam znaczną poprawę – lepiej się układały, były ładnie odbite od nasady, a do tego przyjemnie miękkie w dotyku. A stan ten poprawiał się z każdym kolejnym użyciem kosmetyków. Naturalne składniki znów biorą górę w pielęgnacji.

Wybrane produkty dostępne są w sieci Rossmann, a pełna oferta kosmetyków z hydrolatami jest dostępna na stronie Natura Siberica.

kosmetyki Natura Siberica źródło: mat.pras.
Natura Siberica źródło: mat.pras.