Pogoń za piękną, zadbaną skórą spędza sen z powiek każdej z nas. Chcemy być piękne i jak najdłużej cieszyć się zdrową, młodą skórą. Lista rzeczy, która szkodzi naszej skórze jest tak długa, że bardzo trudno ją zapamiętać. Często na czarnej liście znajduje się też retinol, składnik wielu kosmetyków, który został niesłusznie uznany za bardziej szkodliwy niż pomocny. To jednak nie jest prawda, a sam retinol może pomóc w niejednych kłopotach skórnych. Zobacz, dlaczego warto wybierać kosmetyki z retinolem w składzie.

Coraz więcej dermatologów i lekarzy wskazuje retinol, jako jedną z najskuteczniejszych broni w walce ze zmarszczkami i tracącą jędrność skórą. Marki szaleją na jego punkcie i coraz częściej mocno podkreślają jego zawartość w swoich produktach. Pojawia się również w tych z górnej półki oraz kremach pod oczy.

ZOBACZ TEŻ: BUFFERING- NAJNOWSZA TECHNIKA W PIELĘGNACJI SKÓRY, KTÓRĄ POWINNAŚ ZNAĆ!

Innym, równie trudnym problemem, w którym retinol jest bardzo pomocny, jest przewlekły trądzik. Regularnie używany w odpowiedniej dawce usuwa trwale trądzik i chroni skórę przed nawrotem hormonalnych zmian na skórze. W tym przypadku jednak potrzebna jest konsultacja dermatologiczna – skoncentrowany retinol jest dostępny jedynie na receptę.

Wiadomo, jest to kolejny produkt, który warto używać z rozwagą, bo ma też swoje ciemne strony.

Zacznijmy jednak od podstawy – retinol jest składnikiem przeciwdziałającym starzeniu się skóry. Ma działanie złuszczające, wspomaga też produkcję kolagenu w skórze oraz zwalczanie wolnych rodników. Przyznasz, że jest to potężne narzędzie w pielęgnacji skóry.

Kiedy warto unikać retinolu? W przypadku trądziku różowatego, egzemy oraz łuszczycy warto wykluczyć ten składnik ze swoich kosmetyków. Jego działanie może nasilać te problemy skórne, a nawet potęgować stan zapalny.

Jak zatem wybierać produkty z zawartością retinolu? Dużo o produkcie powie Ci… jego opakowanie. Retinol jest na ogół bardzo wrażliwym składnikiem na powietrze i światło, dlatego najlepiej używać go w kapsułkach bądź w małych opakowaniach z pipetą.

ZOBACZ TEŻ: MITY NA TEMAT RETINOLU, W KTÓRE POWINNAŚ PRZESTAĆ WIERZYĆ

Warto jednak uważać na retinole, które są podpisywane jako kwas retinowy – występują w stężeniach między 0,1 do 0,5% i warto przed użyciem wykonać 24 godzinny test na skórze. Jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna, spokojnie możesz nakładać ją na twarz.