Zima stwarza naszej cerze wiele problemów, a jednym z najbardziej dokuczliwych jest swędząca skóra. Problem ten odczuwalny jest wszędzie, może obejmować całe ciało. Pozornie swędzenia nie wywołuje nic konkretnego, po prostu pojawia się. W przeciwieństwie do spierzchniętych ust rozwiązanie go może być tajemnicą. Co wywołuje swędzenie skóry podczas zimy? I jak je złagodzić? Musisz zmienić tych kilka przyzwyczajeń!

Starożytna pielęgnacja w zaciszu Twojego domu. Poznaj bogate właściwości tej niepozornej rośliny!

Co się dzieje ze skórą zimą?

Z pewnością to zaobserwowałaś. Im niższa temperatura, tym bardziej sucha staje się skóra na całym Twoim ciele. Nie, to nie jest iluzja – to prawda! Zimą w powietrzu jest o wiele mniej wilgoci, zwłaszcza w ogrzewanych pomieszczeniach. Przez to wilgoć ucieka również ze skóry, która staje się sucha, czerwona i zaczyna się łuszczyć, a w ekstremalnych przypadkach pękać. I właśnie to tracenie wilgoci powoduje swędzenie całego ciała. To oznaka, że nasza skóra zaczyna się odwadniać, tracąc równowagę. Swędzenie skóry może tylko dodatkowo zaostrzać problem – ciągłe drapanie spowoduje jeszcze większe zaczerwienienia lub nawet zranienia.

Swędzenie skóry – jak zapobiegać?

Zacznij od tego, aby zapobiec utracie wody z organizmu. Istnieje na to kilka sposobów, które warto stosować codziennie aż do zakończenia zimy. Zastąp gorący prysznic letnim, który nie będzie takim szokiem termicznym dla ciała. Jeśli sprawa zaczyna być poważna, odstaw kwas salicylowy oraz retinol, które powodują przesuszanie się skóry. Nie stosuj mocnych środków zmiękczających tkaniny, w tym koce i pościele. Pij minimalnie 1,5 litra wody, która zapobiegnie dalszemu odwadnianiu.

Paulina Sykut-Jeżyna w chłodnym blondzie. Włosy idealne na zimowy sezon!

Swędzenie skóry – pielęgnacja nawilżająca

Ale przede wszystkim postaw na pielęgnację nawilżającą. Po wzięciu prysznica lub wyjściu z kąpieli w ciągu sześćdziesięciu sekund zacznij nakładać produkty pielęgnacyjne. Dzięki temu produkt zatrzyma część wody w skórze – nie będzie ona parować. Zastosuj najpierw kosmetyki na bazie humektantów i emolientów – to one wnikną w skórę najgłębiej i dostarczą substancje czynne. Jako drugi nałóż kosmetyk okluzyjny, który zapewni fizyczną barierę i uwięzi wodę w skórze. W ten sposób zapobiegniesz swędzeniu, a Twoja skóra będzie miękka i gładka w dotyku.