Czasami pozornie małe zmiany mogą mieć ogromny wpływ na środowisko. W trosce o przyszłość planety można zrobić naprawdę wiele, skupiając się na drobiazgach. W dłuższej perspektywie mają ogromny sens. Wystarczy zamienić plastik na szkło, segregować śmieci, zwracać uwagę na skład produktów – to wszystko jest ważne, jeśli zależy nam na naszej planecie.

Samo wypracowanie nowych nawyków wcale nie musi być trudne. Drobnymi krokami możemy przyczynić się do zmniejszenia ilości śmieci, które nie trafią potem do oceanów, zanieczyszczając środowisko i zagrażając życiu zwierząt. Spojrzenie na ideę zero waste z szerszej perspektywy daje szansę na wielkie zmiany – w rzeczywistości wszystko zaczyna się od uświadomienia sobie tego, że dalsze losy naszej planety zależą od naszych realnych, codziennych decyzji. Do zmiany wystarczy wiedza i chęci.

MODA A ŚRODOWISKO. POWIEDZ STOP BEZMYŚLNYM ZAKUPOM

Każdego roku ponad 80 miliardów plastikowych butelek zostaje wyrzuconych do śmieci – to opakowania wyłącznie po szamponach i odżywkach. Podobne liczby dotyczą środków higieny intymnej. 11 000 – tyle tamponów przecięte zużywa każda kobieta w ciągu całego życia. Te dane niepokoją. Odpady kosmetyczne można ograniczyć w łatwy sposób. Aby zminimalizować ich ilość wystarczy zamienić jednorazowe produkty na trwalsze zamienniki. Oto one:

Zamiast jednorazowych chusteczek do demakijażu lub bawełnianych płatków, możesz wybrać antyalergiczne rękawice i ściereczki wielokrotnego użytku. To równie skuteczny sposób na oczyszczenie skóry i pozbycie się resztek makijażu. Zazwyczaj wytrzymują do około 200 prań – w porównaniu z wacikami i płatkami to wielka różnica dla czystości środowiska.

Z wacikami i płatkami jest jeszcze jeden problem – często używamy ich nie tylko do demakijażu oczu. Po dokładnym oczyszczeniu, nasączamy je tonikiem i przecieramy twarz. To generuje kolejne odpady i kolejne zanieczyszczenia. Ale sposób w jaki można to rozwiązać jest całkowicie darmowy – zamiast bawełnianych wacików możemy wykorzystać nasze dłonie. A jeśli nie podoba Ci się ten pomysł, możesz po prostu zmienić kosmetyk i wybierać opakowanie z atomizerem.

WEGAŃSKIE MASEŁKA DO UST – MOŻESZ ZROBIĆ JE SAMA Z 3 PROSTYCH SKŁADNIKÓW!

Nasze przywiązanie do ciągłego używania plastiku jest jednym z głównych niebezpieczeństw dla przyszłości planety. Opakowania po żelach, balsamach, szamponach, maskach, odżywkach i wielu innych kosmetykach zamieniają się w tony śmieci. Zamiast plastiku warto zwrócić się ku alternatywnym metodom pakowania kosmetyków.

Strzałem w dziesiątkę są mydła i szampony w kostce oraz wybór opakowań, które są biodegradowalne. W kwestii środków do higieny intymnej także mamy wybór. Zamiast podpasek, możemy korzystać z kubeczków menstruacyjnych. A jeśli trudno nam zrezygnować z tradycyjnych produktów – warto chociaż zaprzestać stosowania plastikowych aplikatorów do tamponów. Można także sięgnąć po organiczne środki higieniczne, które są bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla środowiska.

UPCYKLING, CZYLI BUTY STWORZONE Z PLASTIKOWYCH BUTELEK. SĄ DOSTĘPNE W POLSCE