Rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt, neutralizuje działanie wolnych rodników, a nawet pomaga zniwelować widoczność zmarszczek – witamina C to Świety Graal pielęgnacji skóry. Jej wszechstronne działanie pomaga poprawić wygląd cery i pozbyć się wielu niedoskonałości. Niestety nie wszyscy mogą skorzystać z jej dobroczynnego działania. Osoby z wrażliwą skórą mogą odczuwać niepożądane efekty po jej zastosowaniu. Mowa oczywiście o  podrażnieniach i stanach zapalnych. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka alternatyw, których działanie daje bardzo zbliżone efekty. Czym zastąpić witaminę C w codziennej pielęgnacji?

Świetlista, miękka i dokładnie oczyszczona cera. Testujemy ageLOC LumiSpa iO

Niacynamid

Jeśli chcesz zastąpić witaminę C czymś łagodniejszym, niacynamid jest doskonałą alternatywą. Zarówno witamina C, jak i niacynamid zmniejszają uszkodzenia spowodowane czynnikami środowiskowymi, mogą niwelować widoczność drobnych linii i zmarszczek. A dodatkowo oba składniki pomagają pozbyć się przebarwień i zwiększyć produkcję kolagenu. Jednak niacynamid jest łagodniejszy i rzadziej powoduje podrażnienia, zwłaszcza u osób z wrażliwą skórą.

Płatki do demakijażu oczu – przepis na naturalny kosmetyk z witaminą E i olejkiem jojoba

Żeń-szeń indyjski

Jedną z głównych korzyści wynikających z włączenia witamin C do schematu pielęgnacji jest jej działanie rozjaśniające oraz zabezpieczające skórę przed czynnikami środowiskowymi. Składnik ten przyspiesza także procesy regeneracyjne skóry po opalaniu. Jednak w dzisiejszych czasach ochrona skóry powinna pójść o krok dalej. Żeń-szeń indyjski działa jak naturalny filtr światła niebieskiego emitowanego przez ekrany monitorów. Dodatkowo zwiększa witalność skóry, dotlenia komórki skóry i poprawia krążenie krwi.

Karotenoidy

To związek roślinny, który znajdziemy na przykład w szafranie i kurkumie. Podobnie jak witamina C pomaga rozjaśnić skórę i zmniejszyć stan zapalny. W przeciwieństwie do witaminy C, która może szybko się utleniać, karotenoidy pozostają aktywne i skuteczne znacznie dłużej.