
Zasady stosowania retinolu – jak bezpiecznie wprowadzić go do domowej pielęgnacji
Retinol to jedna z najskuteczniejszych substancji przeciwstarzeniowych, którą możemy włączyć do domowej pielęgnacji. Jednak zanim zdecydujemy się na ten krok, warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego stosowania. To pochodna witaminy A, która pomoże spłycić zmarszczki i przywrócić skórze gęstość. Jak stosować retinol, aby działał skutecznie i nie podrażniał skóry? Oto najważniejsze zasady.
Retinol – niezastąpiony składnik pielęgnacji anti-aging
Jesień to najlepsza pora na to, aby włączyć retinol do pielęgnacji. Pomaga rozjaśnić przebarwienia, które pojawiają się na skórze w okresie letnim. Dodatkowo, to jeden z najlepiej działających składników anti-aging. Przywraca skórze gładkość i jędrność. Jeśli chcemy zacząć swoją przygodę z retinolem to zdecydowanie lepiej zostawić to na okres jesienny. Używanie produktów z retinolem wymaga ochrony przeciwsłonecznej na wysokim poziomie – tłumaczy kosmetolog Katarzyna Lisicka. Jak stosować retinol? Zanim włączymy go do pielęgnacji powinniśmy zapoznać się z zasadami jego stosowania, aby uniknąć podrażnień i zaczerwienienia skóry.
Czym jest retinol?
Retinol, czyli pochodna witaminy A, jest jedną z najlepiej działających substancji. Badania nad wpływem retinolu na skórę są prowadzone od lat 80. XX wieku. Profesor dermatologii Albert Kligman opublikował wyniki badań, z których jednoznacznie wynikało, że krem z dodatkiem kwasu retinowego wyraźnie wpływa na poprawę jędrności skóry. Dodatkowo, to także skuteczna broń w walce z trądzikiem i przebarwieniami. Witaminę A możemy dostarczyć organizmowi poprzez zbilansowaną dietę. Warto wybierać produkty takie jak: marchew, brokuły, dynia, pomidory, brzoskwinie, morele, a także sery, tłuste ryby oraz żółtka jaj. Nasz organizm może samodzielnie syntetyzować retinol. Niestety wraz z wiekiem przyswajalność witaminy A maleje. Zmiany te są widoczne na naszej twarzy – skóra staje się mniej elastyczna, tarci jędrność, zaczynają pojawiać się zmarszczki i przebarwienia.
Podwójne działanie retinolu
Dlatego właśnie kosmetyki z retinolem pomagają spowolnić proces starzenia. Retinol stosowany zewnętrznie w postaci kosmetyków, które działają na powierzchnie skóry, pomaga przywrócić jej gęstość. Substancja aktywna wpływa na odnowę komórek naskórka. Oprócz tego pobudza produkcję elastyny i kolagenu w głębokich warstwach skóry. A jak wiadomo, są to dwa główne składniki odpowiedzialne za jej jędrność i elastyczność, czyli młody, promienny wygląd cery.
Retinol posiada także właściwości złuszczające, które są pomocne w walce z przebarwieniami. Działając na powierzchni skóry – oczyszcza, odblokowuje pory i redukuje nadmiar sebum. Poprzez długotrwałe stosowanie, dociera także do głębszych warstw skóry, działając jako substancja silnie nawilżająca. Spłyca zmarszczki i poprawia jędrność skóry.
Jak stosować retinol?
Zanim włączymy ten składnik do domowej pielęgnacji, warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego stosowania. Pomoże nam to uniknąć przykrych konsekwencji w postaci zaczerwienienia skóry i podrażnień. Jak stosować retinol? Oto najważniejsze kwestie, które warto uwzględnić przed pierwszą aplikacją.
Na początku przygody z retinolem zacznij od niskich stężeń. Wybierz delikatne preparaty i pamiętaj o tym, aby nie stosować kosmetyku z retinolem codziennie. Powoli przyzwyczajaj skórę do większych dawek. Na rynku dostępne są produkty o różnorodnym stężeniu retinolu. Możemy spotkać dawki od 0,1 % do 2%. Górna granica jest nie wskazana do samodzielnego stosowania. Nie polecam eksperymentów na własną rękę, może się to źle skończyć np. mogą pojawić się przebarwienia – wyjaśnia kosmetolog Katarzyna Lisicka. Tak wysokie stężenia retinolu są używane w konsultacji z dermatologiem, dlatego jeśli chcesz samodzielnie włączyć preparaty z retinolem do pielęgnacji, wybierz niskie stężenie. Kolejną ważną zasadą jest pora stosowania. Najlepiej jest aplikować go podczas wieczornej pielęgnacji, ponieważ preparat z retinolem może działać fotouczulająco.
Retinol – jaka jest odpowiednia częstotliwość?
Podczas pierwszych tygodni skóra może się łuszczyć i być wyraźnie przesuszona. To zupełnie normalna reakcja, która świadczy o tym, że substancja działa na skórę i następuje proces jej przebudowy. W tym okresie bariera hydrolipidowa ulega osłanieniu. Dlatego też należy pamiętać o dostarczeniu odpowiedniej dawki nawilżenia. Wybierz produkt z kwasem hialuronowym, aloesem oraz witaminą E i niacynamidem. Te składniki ukoją skórę, mocno ją nawilżą i wygładzą.
Zmarszczki na czole: jak zapobiegać ich powstawaniu i minimalizować ich wygląd
Jeśli oprócz procesu złuszczania naskórka, pojawią się podrażnienia – zmniejsz częstotliwość stosowania retinolu. Przez pierwsze dwa tygodnie aplikuj preparat na skórę raz w tygodniu. Podczas następnych tygodniu możesz zwiększyć częstotliwość do dwóch razy w tygodniu z zachowaniem przerwy (3-4 dni). Następnie, po upływie miesiąca, możesz stosować retinol trzy razy w tygodniu, również pamiętając o dwudniowej przerwie. Nie zaleca się stosowania retinolu codziennie. Uważnie obserwuj reakcję skóry – jeśli zauważysz niepożądane skutki – ponownie zmniejsz częstotliwość aplikacji retinolu.
Jak stosować retinol? Bardzo ważną kwestią jest ochrona przeciwsłoneczna. Oprócz kremów nawilżających, warto pamiętać o tym, aby kosmetyk zawierał w sobie filtr UVA i UVB. Najlepiej wybrać taki, który posiada SPF na poziomie 50. W tym przypadku nie kieruj się pogodą – krem z filtrem jest obowiązkowy podczas stosowania kuracji retinolem. Niezależnie od tego, czy na zewnątrz pada deszcz, czy świeci słońce – aplikuj krem na twarz, szyję i dekolt. Pamiętaj także o tym, że jeśli podczas stosowania retinolu wystąpi silne uczulenie, świąd lub zaczerwienienie, które nie chce zniknąć mimo zmniejszenia dawki – koniecznie przerwij stosowanie i skonsultuj się z dermatologiem.