Serum z witaminą C to kosmetyk, który jest odpowiedzią na wiele potrzeb skóry. To źródło silnie działających antyoksydantów, które są odpowiedzialne za opóźnienie procesu starzenia się skóry. To także sposób na jędrną i gładką cerę – witamina C pobudza syntezę kolagenu, a dodatkowo delikatnie rozjaśnia skórę i zapewnia jej wyrównany koloryt i promienny, zdrowy wygląd.

Dodanie do codziennej rutyny pielęgnacyjnej serum wyraźnie poprawi kondycję skóry. Zawarte w kosmetyku składniki aktywne w wysokim stężeniu doładują ją mocą odżywienia i nawilżenia. Serum pomoże w szybszym zregenerowaniu komórek skóry, wygładzi i spłyci zmarszczki.

Olejowanie włosów na ciepło – maksymalna regeneracja i mocne odżywienie włosów

Serum z witaminą C – jak stosować?

Jeśli wybierzesz serum z witaminą C musisz pamiętać o kilku zasadach, które pomogą Ci zwiększyć skuteczność kosmetyku i nie narażą skóry na podrażnienia.

Chociaż nie ma jasno ustalonej zasady dotyczącej pory stosowania serum, to ogólnie przyjęte zostało, aby zastosować kosmetyk rano. Ale uwaga – tylko w połączeniu z filtrem przeciwsłonecznym. Aby zwiększyć ochronę przed słońcem, chwilę po aplikacji serum, nałóż dedykowany krem. To bardzo ważne, ponieważ ekspozycja na słońce może zmniejszyć skuteczność działania serum.

Witamina C zawarta w serum nie powinna mieć zbyt wysokiego stężenia. Ta zasada dotyczy również retinolu oraz innych kwasów AHA. Nieodpowiednio dobrana dawka może sprawić, że skóra zareaguje zaczerwienieniem, stanie się podrażniona i zaczną pojawiać się tzw. suche skórki. Najczęściej spotykaną postacią witaminy C w kosmetykach jest kwas L-askorbinowy. Oprócz syntezy kolagenu oraz zwalczaniu działania wolnych rodników, skutecznie uszczelnia naczynia krwionośne i zapewnia jednolity koloryt skóry. W przypadku witaminy C warto pamiętać o tym, że nasza skóra jest w stanie zaabsorbować stężenie nie przekraczające 20%. Jeśli zastosujemy wyższą dawkę, witamina C zadziała złuszczająco.

Jak zawsze w przypadku pielęgnacji skóry, liczy się nie tylko sam skład kosmetyków i ich działanie, ale również kolejność ich aplikacji na skórę. Serum z witaminą C możemy nakładać codziennie (chyba, że na opakowaniu produktu widnieje inna informacja). Kosmetyk ten nakładamy po oczyszczeniu i tonizowaniu skóry, ale przed nałożeniem kremu. Wystarczy opuszkami palców delikatnie wklepać kilka kropli kosmetyku w skórę twarzy.

Sfermentowana pielęgnacja – rewolucyjne odkrycie w drodze do gładkiej, promiennej skóry

Serum z witaminą C – na co zwrócić uwagę

W przypadku jednoskładnikowego serum – najważniejsze staje się dobranie odpowiedniego stężenia witaminy. Pamiętaj o tym, aby nie przekraczać maksymalnej granicy 20%, jeśli nie chcesz, aby na skórze pojawiły się podrażnienia i zaczerwienienia. W przypadku wrażliwej cery sięgnij po serum z 5-10% stężeniem. Na półkach w drogeriach i aptekach możemy znaleźć również serum z dodatkiem innych składników, jak np. kwas hialuronowy, witamina E, peptydy czy też wyciągi roślinne.

Chociaż witamina C jest dość elastycznym składnikiem i możemy łączyć ją z wieloma innymi substancjami, to nie każde połączenie okaże się dobre dla skóry. Stosując serum z witaminą C powinniśmy unikać nadtlenku benzoilu, a także retinoidów – stosowane w tej samej rutynie pielęgnacyjnej mogą powodować podrażnienia, szczególnie w przypadku wrażliwej, delikatnej skóry.