Działanie czynników zewnętrznych, zanieczyszczenia powietrza, szkodliwe toksyny, a także nieodpowiednia dieta i źle dobrane kosmetyki – wszystko to może prowadzić do podrażnienia skóry. Nieprzyjemne uczucie pieczenia, swędzenie i zaczerwienienia na twarzy są najczęstszymi objawami. Aby ukoić skórę i pozbyć się problemu warto przyjrzeć się codziennym nawykom, głównie tym związanym z pielęgnacja.

Zaawansowana pielęgnacja twarzy: czym są boostery i kto powinien stosować ten rodzaj kosmetyków? To coś więcej niż krem

Zaczerwienienia twarzy – problem cery naczynkowej

Cera naczynkowa, bardzo często jest także nazywana cerą wrażliwą. To typ skóry, która jest bardzo delikatna i skłonna do podrażnień. Naczynka mają tendencję do rozszerzania i pękania, czego wynikiem są zaczerwienienia na twarzy. Jest to uwarunkowane nadwrażliwością skóry albo zaburzonym działaniem jej bariery ochronnej. Do czynników zewnętrznych, które wpływają na ten stan zalicza się przede wszystkim: źle dobraną pielęgnację, stres, brak ochrony przeciwsłonecznej, nieodpowiednią dietę.

Zaczerwienienia na twarzy mogą objawiać się również wskutek czynników wewnętrznych. Przede wszystkim są to choroby skóry wywołane reakcją alergiczną. Rozszerzone naczynka i czerwone plamy na skórze mogą być również spowodowane reakcją na gwałtowne zmiany temperatury. W niektórych przypadkach cera naczynkowa jest uwarunkowana czynnikami genetycznymi.

Zaczerwienienia na twarzy – pielęgnacja

Wrażliwa cera wymaga zastosowania odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki dokładnie dobranym kosmetykom naczynka wzmocnią się i uszczelnią, wyrówna się koloryt skóry, a zaczerwienienia na twarzy będą mniej widoczne. Warto skupić się na produktach, których zadaniem jest wzmocnienie bariery ochronnej skóry i zabezpieczenie przed utratą wilgoci. Do oczyszczania skóry powinno się stosować delikatne preparaty myjące. A jeśli chodzi o peelingi – nie należy stosować kosmetyków z drobinkami, ponieważ mogą podrażnić i tak wrażliwą cerę. Również peelingi chemiczne nie powinny być nakładane na twarz, zamiast tego można wybrać delikatne enzymatyczne odpowiedniki.

Po oczyszczeniu twarzy, należy pamiętać o zabezpieczeniu jej kremem. W przypadku cery naczynkowej sprawdzą się preparaty z dodatkiem zielonej herbaty lub oczaru wirginijskiego. Brak ochrony przed działaniem promieni słonecznych to jedna z głównych przyczyn powstawania podrażnień skóry, dlatego nawet w pochmurne dni powinniśmy pamiętać o kremie z filtrem.

Przed zakupem produktów do pielęgnacji skóry zawsze czytaj etykiety, aby sprawdzić, czy zawarte są w nich składniki, które mogłyby pogorszyć stan wrażliwej cery. Silikony, sztuczne substancje zapachowe, alkohol, mentol – to niektóre ze składników źle działających na delikatną, wrażliwą skórę.

Zaczerwienienia skóry to poważny problem, który z czasem może doprowadzić do powstania trwałych zmian. Istotne jest więc aby wybrać się do lekarza specjalisty, który pomoże dokładnie ustalić sposób leczenia i dobierze odpowiednią pielęgnację.