Teoretycznie wiosna jest z nami już od kilku tygodni, ale na pierwsze prawdziwie słoneczne dni musimy jeszcze trochę poczekać. To dobry czas, by zastanowić się nad depilacją i przygotować odpowiednio skórę, by uniknąć nieprzyjemnych podrażnień. Oczywiście możemy spróbować wosku albo depilacji laserowej, ale nic nie zastąpi klasycznej maszynki do golenia. Niestety ta metoda, chociaż szybka i bezbolesna, ma też swoje wady. A jedną z nich jest to, że zamiast gładkich nóg na skórze zaczyna pojawiać się wysypka po goleniu.

Wysypka po goleniu – jak poradzić sobie z problemem

Ale tak naprawdę wcale nie trzeba rezygnować z używania maszynki, by uniknąć tego problemu. Oto kilka złotych zasad, które pomogą uporać się z problemem podrażnionej skóry.

Przepis na truskawkową pastę do mycia zębów. Przygotujesz ją z 4 składników

Po pierwsze – to, czego używasz do depilacji ma bardzo duże znaczenie. Mydło, żel pod prysznic, szampon – jeśli do tej pory nie zastanawiałaś się nad tym, czego używasz jako „żelu do depilacji”, musisz wiedzieć, że ma to bardzo duże znaczenie. Podczas gdy szampon lub żel mogą wydawać się dobrym zamiennikiem, w efekcie mogą wysuszyć Twoją skórę – tłumaczy dr Anita Sturnham.

Żele i kremy do golenia to jedyne odpowiednie kosmetyki. Zawarte w nich składniki mają przygotować skórę do depilacji – zmiękczyć i nawilżyć.

Kolejną ważną kwestią jest wybór samej maszynki do golenia. To, jakiego rodzaju ostrza używasz nie pozostaje bez znaczenia. Wybór lepszej jakości maszynki oznacza, że ostrza będą zaprojektowane tak, by uniknąć podrażnień i zapewnić gładką skórę, bez zaczerwienienia – wyjaśnia ekspertka.

Kiedy wybór odpowiedniej maszynki i żelu jest za nami, musimy pamiętać o jeszcze jednej sprawie – nigdy nie powinno się golić nóg na sucho. To najgorsze, co możemy zrobić naszej skórze. Prowadzi to do zwiększonego tarcia między ostrzami, a skórą w wyniku czego powstaje więcej zadrapań i drobnych urazów.

Kontrowersyjna maseczka DIY. Przyniesie ulgę problematycznej cerze

Aby uniknąć bolesnej wysypki pamiętajmy o nawilżeniu. Zawsze zalecam golenie nóg w wannie lub pod prysznicem i wcześniejsze moczenie skóry prze 2-3 minuty w wodzie. Jest to optymalny czas, dzięki któremu skóra zostanie dobrze przygotowana do depilacji – wyjaśnia Sturnham.

Nie trzeba stosować peelingu przed każdym goleniem, ale wykonany raz w tygodniu pomoże uniknąć podrażnień. To też dobry sposób na to, by uniknąć problemu wrastających włosków.

Gorąca woda podczas depilacji może spowodować, że pory skóry będą rozszerzone, a przez to bardziej podatne na podrażnienia i zranienia. Jeśli masz wrażliwą skórę, po goleniu spłucz całość zimną wodą. To zmniejszy pory i zminimalizuje ryzyko podrażnień.

Co Wy na to?