Każdego dnia pielęgnujemy nasze dłonie i paznokcie – dokładnie je oczyszczamy, nawilżamy kremem, stosujemy wzmacniające odżywki i starannie wykonujemy manicure. Ale czy podczas tych wszystkich czynności zwracamy odpowiednią uwagę na stan w jakim się znajdują. Organizm codziennie wysyła nam sygnały, które mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Jednym z nich jest wygląd dłoni – przyglądając im się uważnie możemy dowiedzieć się o sobie i naszym zdrowiu bardzo wiele.

Kiedy płytka paznokcia zmienia kolor lub fakturę może to być sygnał do tego, by uważniej przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Podobnie jest ze skórą dłoni – pojawiające się plamki lub opuchnięcia to sygnały, których nie wolno bagatelizować. Sprawdź, co dokładnie możesz wyczytać z ich wyglądu:

SPECKLE NAILS: MANI, W KTÓRYM ZAKOCHASZ SIĘ OD PIERWSZEGO SPOJRZENIA!

Wypukłe paznokcie

Kiedy paznokcie zaczynają przybierać niepokojący wygląd – stają się wypukłe, mocno zaokrąglone, a sama płytka jest wyraźnie rozszerzona – jest to oznaka niedotlenienia organizmu. W tym przypadku powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza i zbadać stan płuc i wątroby.

Pęknięte opuszki palców

Chociaż zdarza się to stosunkowo rzadko, to pęknięcia na opuszkach palców mogą okazać się bolesnym objawem. Może to być reakcja skóry na stosowanie niektórych kosmetyków lub środków czyszczących. Pierwsze, co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji to uważne przyjrzenie się, co znajduje się w kosmetykach, których używamy do pielęgnacji dłoni oraz zakładanie rękawiczek zawsze podczas sprzątania domu. Oprócz tego, warto zatroszczyć się również o to, by w codziennej diecie znalazły się produkty bogate w witaminę B, A oraz E. Jeśli problem nie ustąpi, warto zwrócić się do lekarza, ponieważ może to być objawem niedoczynności tarczycy.

KOLOROWY MANICURE. OTO NIEZWYKŁE INSPIRACJE

Brązowe zabarwienie

Jeśli płyta przybiera brązowy odcień, szczególnie od połowy paznokcia, może to być oznaką nieprawidłowej pracy nerek. Lepiej nie lekceważyć tego objawu i wykonać odpowiednie badania, które zaleci lekarz-specjalista.

Niebieskie paznokcie

Jeśli płytka paznokcia przybiera niebieskawe zabarwienie, może świadczyć to o niedokrwistości. Taka sytuacja zdarza się również przy słabym krążeniu lub obniżonej temperaturze ciała (to problem szczególnie nasilający się zimą).

Opuchnięte dłonie

Napuchnięte, nabrzmiałe palce u rąk mogą być symptomem niedoczynności tarczycy, w szczególności, kiedy towarzyszy temu problem zimnych dłoni. Oczywiście wtedy, gdy taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas.
Opuchnięte palce mogą również sygnalizować chwilowe zatrzymanie się wody w organizmie. Jest to prawdopodobne szczególnie wtedy, gdy codzienna dieta jest bogata w sól.

ANTYPERSPIRANT NIE DZIAŁA? PRAWDOPODOBNIE STOSUJESZ GO W NIEPRAWIDŁOWY SPOSÓB