Makijaż permanentny kojarzy nam się z kiczem, przerysowanymi brwiami i nieodwracalnymi zmianami, które sprawiają, że nie dość, że przestajemy przypominać samych siebie, to jeszcze mamy problem z pozbyciem się pigmentu ze skóry. Na szczęście te czasy powoli odchodzą w miejsce, z którego do końca świata ludzie będą czerpać materiały na memy. Dzisiejszy makijaż permanentny ma być delikatny i ma za zadanie podkreślać urodę, a nie nasze wady.

ZOBACZ TEŻ: POZNAJ MICROSHADING BRWI CZYLI NOWĄ ALTERNATYWĘ DLA MICROBLADINGU

Makijaż permanentny – dla kogo?

Od lat makijaż permanentny brwi był alternatywą dla wszystkich osób, które nie chciały bądź nie miały czasu na codzienne malowanie się kosmetykami. Biorąc pod uwagę, jak wielką uwagę ostatnimi czasy moda poświęca brwiom, tym bardziej chętnie poddalibyśmy się takiemu zabiegowi. Przede wszystkim ze względu na oszczędność czasu – dobrze wykonany makijaż permanentny brwi utrzymuje się nawet do 3-5 lat. Efekt jest nie do ruszenia przez kosmetyki do demakijażu, wodę morską czy deszcz.

Drugim powodem, dla którego wiele osób decyduje się na taki zabieg to poprawienie naturalnego kształtu brwi. Wiele kobiet jest nieustannie niezadowolonych ze swoich naturalnych brwi. Jako główne wady wskazują też nieregularne włosy czy prześwity, które wpędzają je w kompleksy.

Istnieje również grupa ludzi, która cierpi na tzw. alopecję, która jest nadmiernym wypadaniem włosów, a nawet trwałe łysienie. Może być przyczyną wielu rzeczy, w tym zmian hormonalnych, zaburzeń odżywiania, nieodpowiedniej pielęgnacji skóry, inwazyjnych zabiegów fryzjerskich, ciąży czy stresu. Czasami jest to też genetyka, której nie da się niestety przeskoczyć.

Na czym polega makijaż permanentny?

To po prostu makijaż długotrwały. Efekt takiego zabiegu potrafi utrzymywać się nawet do 5 lat, bez wielkich zmian. Samo wykonanie przypomina nieco sztukę tatuowania, przez to, że wykonuje się go za pomocą wprowadzania wybranego barwnika pod skórę poprzez cienką i dokładną igłę. Makijaż permanentny powinien być wykonany jedynie przez wykwalifikowaną do tego kosmetyczkę, nazywaną też linergistką. Sam zabieg jest mocno inwazyjny i bez zachowania odpowiednich środków ostrożności oraz świadomości na temat zagrożeń, bardzo łatwo doprowadzić do zakażenia, infekcji bądź innej choroby skórnej.

O czym warto wiedzieć przed wykonaniem zabiegu?

Decydując się na makijaż permanentny należy nie regulować brwi przez około miesiąc, co da możliwość lepszego doboru kształtu do naturalnej linii włosków brwi. Warto też zainteresować się pielęgnacją skóry pod brwiami i dookoła niej. W przypadku zbyt suchej skóry, należy ją złuszczyć i nawilżyć, a gdy będzie zbyt tłusta – wtedy trzeba ją oczyścić. Dzięki temu skóra lepiej wchłonie pigment i pozwoli na wykonanie możliwie najbardziej precyzyjnego rysunku. Zadbana skóra dłużej przetrzyma też pigment w sobie, przedłużając czas utrzymywania się efektu.

ZOBACZ TEŻ: SPRAWDZONE TRIKI, KTÓRE ZAPEWNIĄ CI GĘSTSZE I MOCNIEJSZE BRWI!

Jakie są rodzaje makijażu permanentnego?

Obecnie w Polsce wykonuje się co najmniej 3 metody makijażu permanentnego:
-efekt mocnego makijażu – pełne cieniowanie brwi z użyciem mocnej końcówki i delikatnej nasady, widoczny kształt i kolor;
-naturalny efekt – pojedyncze, wrysowane włoski w bliskiej odległości, które razem tworzą możliwie najbardziej naturalny styl brwi;
-microblading, czyli najdelikatniejszy efekt – uzyskuje się go poprzez narysowanie bardzo cienkich włosków, wykonanych tzw. piórkiem na całej powierzchni skóry.

Makijaż permanentny krok po kroku

Kosmetyczka przed zabiegiem powinna odbyć z Tobą stosowną rozmowę na temat Twoich oczekiwań. Powinna też skrupulatnie odpowiedzieć na Twoje pytania i opisać efekt, jaki jesteście w stanie osiągnąć. Po takiej rozmowie standardowo podpisuje się oświadczenie o zgodzie na wykonanie zabiegu. Często też wypełnia się również ankietę, która ma na celu ocenić stan zdrowia klientki oraz wyeliminować potencjalne zagrożenia.

Makijażu permanentnego nie powinno się wykonywać, gdy klientka/klient choruje na cukrzycę, przyjmuje leki sterydowe (występuje ryzyko trudniejszego gojenia się po zabiegu), ma łuszczycę, zmiany skórne (zarówno bakteryjne, grzybicze, jak i wirusowe), infekcje, stan podgorączkowy bądź bielactwo. Nie wykonuje się go również gdy przyjmowane są leki przeciwzakrzepowe, występują problemy z siatkówką bądź rogówką oka oraz wtedy, gdy pacjentka jest w ciąży.

Kiedy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, rozpoczyna go się od znieczulenia łuku brwiowego. W tym celu używa się kremu z lidokainą bądź preparatów pochodnych. Na efekt czeka się od 15 do 30 minut.

Po tym czasie kosmetyczka rysuje nowy kształt brwi. W tym kroku bardzo ważna jest precyzja oraz uwzględnienie oczekiwań klientki. Nie bój się, kosmetyczka zawsze pomoże Ci w dobraniu odpowiedniego kształtu przed zabiegiem bądź odradzi te, które będą niekorzystne dla Twojego kształtu twarzy bądź osadzenia oka. Kosmetyczka następnie rysuje brwi na skórze za pomocą specjalnej kredki, która posiada barwnik z wybranym kolorem tuszu. Najczęściej wybiera się identyczny do tego, jaki występuje naturalnie bądź o jeden odcień ciemniejszy, by je mocniej podkreślić. Pamiętaj, że efekt zawsze można przyciemnić. Niestety w drugą stronę jest to już często niemożliwe po nakreśleniu kształtu brwi.

Kolejnym i najważniejszym krokiem jest rysowanie włosków. W zależności od tego, jaka metoda została wybrana, cieniuj ona powierzchnię tak, by uzyskać pożądany kształt i odcień brwi. Następnie szkic zostaje wypełniony barwnikiem i na tym kończy się zabieg.

Obecnie coraz więcej salonów kosmetycznych podejmuje się również narysowania brwi w całości, w przypadku osób, które swoje brwi straciły w wyniku choroby, genetyki czy nadmiernego stresu.

ZOBACZ TEŻ: JAKIE BŁĘDY POPEŁNIA WIĘKSZOŚĆ Z NAS PRZY MAKIJAŻU I PIELĘGNACJI BRWI?

O czym pamiętać po wykonaniu zabiegu?

W pierwszych kilku dniach efekt może być bardzo intensywny. Taki stan nie powinien się utrzymywać dłużej niż 7 dni. Po tym czasie efekt będzie bardziej naturalny. Nie warto natomiast moczyć, trzeć i dotykać obsesyjnie skórę w miejscu pigmentacji. Warto też pamiętać, że zabrania się szorowania skóry po zabiegu mydłem ani innymi kosmetykami niż te, które zaleciła linergistka. Zabrania się również chodzenia do sauny, solarium korzystania z zabiegów SPA oraz moczenia w basenie czy jeziorze. Odradza się też mocne opalanie i mechaniczne peelingi, które pomogą dodatkowo podrażniać skórę.

Niedostosowanie się do zasad pielęgnacji może skutkować odbarwieniami, które będzie ciężko usunąć. Warto też pamiętać, by dać czas na gojenie się skóry po zabiegu, co trwa mniej więcej 14 dni.