Znacie botoks? Na pewno! Ale czy wiecie o wszystkich jego zastosowaniach? Bo okazuje się, że jest ich znacznie więcej niż tylko redukcja zmarszczek i wygładzanie skóry. Wraz z dr Ewą Rybicką z Kliniki Estetica Nova wyjaśniamy, dlaczego botoks cieszy się tak wielkim powodzeniem i w jakich przypadkach ten prosty zabieg może wam pomóc!

ZOBACZ: WIEDZIAŁYŚCIE, ŻE BOTOKS MOŻNA STOSOWAĆ JUŻ OD 25 ROKU ŻYCIA?

– Toksyna botulinowa jest powszechnie stosowana w wielu dziedzinach medycyny: w neurologii, okulistyce, jak również w gastrologii czy urologii, ale największą popularnością cieszy się w medycynie estetycznej. Mimo tego, iż jak sama nazwa wskazuje, podczas zabiegu używamy toksyny (produkowanej naturalnie przez bakterię Clostridium difficile), jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Wykonywany przez lekarza znającego doskonale anatomię twarzy, przy zaledwie niewielkich dawkach i w kontrolowanych warunkach daje niezwykłe rezultaty m.in. przy redukcji zmarszczek, profilaktyce anti-aging, ale także niwelowaniu asymetrii twarzy – tłumaczy dr Ewa Rybicka.

Nie tylko dla celebrytek

– Zabieg polega na podaniu toksyny w mięsień, który chcemy osłabić w celu uzyskania pożądanego rezultatu. Podajemy więc preparat np. w miejsca odpowiedzialne za tworzenie się zmarszczek mimicznych, co daje efekt ich wygładzenia i zapobiega powstawaniu nowych. Najczęściej zabieg ten wykonuje się, aby zniwelować kurze łapki, lwią zmarszczkę czy zmarszczki poziome i pionowe na czole – dodaje. Często toksynę botulinową stosuje się profilaktycznie przed wyjazdem na słoneczny urlop, aby zmniejszyć ryzyko utrwalania się zmarszczek na skutek np. nadmiernego mrużenia oczu. Odpowiednio podany botoks wygląda naturalnie i subtelnie, bez efektu maski.

Wszystkie zastosowania botoksu, o których nie miałyście pojęcia (FOTO)

Nadpotliwość

Osobom, które borykają się z nadmierną potliwością, toksyna botulinowa może przynieść niemałą ulgę. – To najskuteczniejsze, nieobciążone powikłaniami i najbardziej znane rozwiązanie służące do zablokowania połączenia miedzy nerwem, a gruczołem potowym. Efekt, czyli redukcja nadmiernego pocenia się np. pod pachami, na dłoniach, stopach lub czasem nawet niewielkich obszarach twarzy, utrzymuje się od 3. do 9. miesięcy w zależności od płci i trybu życia. To doskonała metoda, kiedy zwykły antyperspirant już nie wystarcza. Często pacjenci przyznają, że redukcja nadpotliwości przy pomocy tego prostego zabiegu, to przełomowy moment w ich podbudowaniu pewności siebie. Krótki i prosty zabieg, który naprawdę może odmienić życie – tłumaczy ekspert.

ZOBACZ: OLGA KALICKA: NIE WYKLUCZAM, ŻE ZA 20 LAT WSTRZYKNĘ SOBIE BOTOKS

Gummy Smile

Uśmiech Miley Cirus? Znacie go dobrze! To tzw. dziąsłowy uśmiech, podczas którego dziąsła są bardzo uwidocznione. – W przypadku symetrycznego gummy smile mamy możliwość korekty, która rzeczywiście spowoduje, że uśmiech będzie subtelniejszy. Jednak podanie toksyny botulinowej w okolicach kącików ust zmienia nieco mimikę twarzy, polecam go osobom, które rzeczywiście pragną zmiany i tego typu uśmiech jest ich kompleksem. W innych przypadkach sądzę, iż naturalnie odsłonięte dziąsła nie wymagają korekty – dodaje dr Rybicka.

Wszystkie zastosowania botoksu, o których nie miałyście pojęcia (FOTO)

Zgrzytanie zębami

Przypadłość, w której podczas snu dochodzi do nadmiernej pracy mięśni żwaczy i zagryzania zębów to tzw. bruksizm. – Całodzienny stres lub nadmierne emocje często powodują duże napięcie mięśni, które skutkuje zgrzytaniem zębów i powstawaniem poważnych problemów stomatologicznych (ścieranie i pękanie zębów), niewyspanie, bóle głowy. Podanie toksyny botulinowej w tym przypadku przynosi bardzo dobre efekty (bez powstawania zaburzeń związanych z przeżuwaniem pokarmów). Można nawet powiedzieć, że przynosi pacjentowi ulgę, przestaje on zaciskać mięśnie, znika problem zgrzytania zębami, a przez to jest możliwe pełne odprężenie podczas snu – wyjaśnia dr Rybicka.

Leczenie zeza

Ta przypadłość to nie tylko kwestia estetyczna, zez może również powodować zamazane lub podwójne widzenie. – Istnieje możliwość podania botoksu, aby zahamować prace wybranych mięśni wokół oka. To metoda, która jest doskonałą alternatywą do klasycznej chirurgii.

Asymetria twarzy

– W tym przypadku stosujemy toksynę np. w zmianach urazowych po porażeniu nerwu twarzowego lub przy zwykłych asymetriach wynikających z fizjologicznej budowy twarzy. Doskonałym przykładem są asymetryczne brwi, które możemy z łatwością zniwelować. Cenię sobie naturalne podejście do medycyny estetycznej, dlatego przestrzegam przed całkowitym zniwelowaniem tych asymetrii (mogłoby to dać bardziej nienaturalny rezultat), ale drobne korekty czasem dają naprawdę dobre rezultaty – tłumaczy dr Ewa Rybicka.

ZOBACZ: MEGHAN MARKLE STOSUJE ORGANICZNY BOTOKS?

Wszystkie zastosowania botoksu, o których nie miałyście pojęcia (FOTO)