Tiktok co chwilę znajduje nowe i często dosyć osobliwe sposoby na zmianę rutyny pielęgnacyjnej. Ostatnio użytkownicy aplikacji zachęcają do stosowania szamponu przeciwłupieżowego na trądzik. Takie działanie ma pomóc łagodzić stany zapalne i uporać się z wypryskami.

Szampon przeciwłupieżowy na trądzik. Tiktok przekonuje, by zmienić podejście do pielęgnacji

Elyse Myers to jedna z użytkowniczek Tiktoka, której filmik w krótkim czasie zdobył wielką popularność. Wszystko za sprawą dosyć intrygującej tezy. Dziewczyna twierdzi, że stosowanie szamponu przeciwłupieżowego pomogo jej w znacznym stopniu uporać się z wypryskami na twarzy. Takie rozwiązanie polecił jej dermatolog. Na filmiku, który obecnie ma aż 1,7 mln polubień wyjaśnia, że żadne inne stosowane dotychczas kosmetyki nie przyniosły jej tak zadowalających efektów.

@elysemyers

you ever look at a word so long it starts to look like a made up word? my brain started convincing me ‘zinc’ wasn’t the right spelling by the end of editing this. 😂

♬ original sound - Elyse Myers

Należy również zauważyć, że szampon przeciwłupieżowy nie usunie każdego rodzaju trądziku. Eksperci są zgodni co do tego, że ten sposób leczenia działa najlepiej na trądzik grzybiczy. Nie sprawdzi się zaś w przypadku trądziku hormonalnego.

Bardzo ważne jest, by przed zastosowaniem tej metody wykonać tzw. test punktowy. Polega on na tym, by nałożyć niewielką ilość produktu rozcieńczonego wodą na skórę twarzy i odczekać 24 godziny. Chodzi o to, by upewnić się, że kosmetyk nie wywołuje niepożądanych reakcji.

Nie wszystkie szampony przeciwłupieżowe są sobie równe. Niektóre z nich, oprócz kluczowych składników, mogą również zawierać substancje zapachowe i chemiczne oraz inne aktywne składniki, które mogą powodować podrażnienie, wysuszenie i/lub reakcję alergiczną. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na rodzaj szamponu oraz rodzaj trądziku.

Wszyscy na Tik Toku piją teraz tę tajemniczą miksturę. To nowe lekarstwo na trądzik i niedoskonałości skóry?

Ponadto jeśli masz suchą, wrażliwą lub skłonną do wyprysków skórę, szampon przeciwłupieżowy może w dłuższej perspektywie prowadzić do większej liczby wyprysków i powodować podrażnienia skóry. Samo odróżnienie trądziku grzybiczego od bakteryjnego może być trudne. Obie formy mogą wyglądać tak samo, co utrudnia ustalenie, z którym problemem skórnym w rzeczywistości się borykasz. Jeśli nie masz pewności, jaki masz typ trądziku, skonsultuj się z dermatologiem.