Po całym dniu spędzonym na intensywnym słońcu, pewne reakcje skóry wydają się być naturalnym zjawiskiem. Zaczerwienienia i uczucie pieczenia mogą być związane z pominięciem nałożenia na niektóre obszary skóry kremu z filtrem. Może to także wynikać z tego, że zwyczajnie zapomniałaś o dodatkowej dawce po tym, jak upłynęło już kilka godzin od pierwszej aplikacji (pamiętaj, że kosmetyk ten powinno się nakładać po każdych 90 minutach spędzonych na świeżym powietrzu). Jednak to nie jedyne powody, przez które pojawia się dyskomfort. Kolejną, mniej znaną, przyczyną jest uczulenie na filtr przeciwsłoneczny.

Domowe masło po opalaniu. Prosty przepis na ukojenie słonecznych oparzeń

Uczulenie na filtr przeciwsłoneczny

Taka sytuacja zdarza się rzadko (dotyczy zaledwie 1% osób), jednak nie można jej bagatelizować. Istnieją pewne składniki, które mogą zadziałać drażniąco, powodując pewne reakcje alergiczne. Dotyczy to głównie osób o wrażliwej skórze. Podobnie jak w przypadku alergii pokarmowej, każdy może być uczulony na jeden z wielu składników znajdujących się w filtrach przeciwsłonecznych lub innych produktach do pielęgnacji skóry.

Dla osób ze skórą wrażliwą, niektóre składniki kremu przeciwsłonecznego mogą działać drażniąco. Jeśli skóra jest sucha, zaczerwieniona lub podrażniona a reakcje te są wywołane inną przyczyną, zastosowanie kremu z filtrem może pogłębić ten stan. Warto też pamiętać o tym, że objawy podrażnienia, które występują po aplikacji kremu z filtrem, mogą być wynikiem niektórych składników – na przykład substancji zapachowych bądź konserwujących. Dlatego też w przypadku ochrony wrażliwej skóry zaleca się stosowanie delikatnych kosmetyków hipoalergicznych.

Uczulenie na filtry przeciwsłoneczne może objawiać się pokrzywką z czerwonymi, wypukłymi pręgami, a także swędzącą, wysypką na skórze lub pęcherzykami. W przypadku wystąpienia objawów należy udać się do specjalisty. Wizyta u dermatologa lub alergologa pomoże ustalić czy chodzi o alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, które wywołane zostało zastosowaniem ochrony przeciwsłonecznej, czy też sytuacja dotyczy alergii skórnej, czyli uczulenia wynikającego z połączenia kremu z filtrem, jak i samej ekspozycji na słońce.

krem z filtrem Holika Holika
1

Żel przeciwsłoneczny z filtrem uv spf 50

Holika Holika

59,90 zł

Kup teraz
krem z filtrem Nu Skin
2

Wodoodporny krem przeciwsłoneczny Sunright 50

Nu Skin

128.22 zł

Kup teraz
serum z filtrem przeciwsłonecznym
3

2w1 ochrona przeciwsłoneczna i multiaktywne serum

Alkmie

159,00 zł

Kup teraz
krem z filtrem Nuxe
4

Mleczko do opalania

Nuxe

64,99 zł

Kup teraz