Mydło marsylskie znane jest od tysięcy lat. Produkuje się je tylko na wybrzeżu południowej Francji. Nazwę mydłu nadał w XVII wieku król Ludwik XIV. Przez wieki ulepszano recepturę mydła. Na początku XX wieku produkcja wynosiła dziesiątki tysięcy ton rocznie! Co prawda obie wojny sprawiły, że na chwilę mydło marsylskie zniknęło z kosmetycznej mapy świata, jednak od kilku lat odkrywamy je na nowo. Jednak większość fabryk produkuje wariacje na jego temat, jeśli chodzi o oryginalną recepturę, wytwarzają je jedynie nieliczne francuskie manufaktury.

To świetna wiadomość dla posiadaczek cery z niedoskonałościami. Kosmetyki tej kultowej amerykańskiej marki nareszcie kupicie w Polsce!

Skład

Pierwszy skład mydła marsylskiego składał się głównie z oliwy z oliwek. Aktualnie większość składu, bo aż ponad 70%, to olejki roślinne. Dzięki temu produkt można stosować do każdego typu cery. Mydło jest wegańskie, pozbawione sztucznych dodatków. Warto też zaznaczyć, że jest to produkt nieszkodliwy dla środowiska, w całości biodegradowalny. O jego łagodnej formule może świadczyć fakt, że przeznaczone jest również dla najmłodszych.

Użycie

Produkt nadaje się do użycia zarówno na twarz, jak i ciało. Wysoka zawartość olejków roślinnych sprawia, że nie wysusza i nie podrażnia skóry. Jednak mydło marsylskie ma o wiele szersze zastosowanie. Z powodzeniem może zastąpić szampon do mycia włosów: jest doskonałym środkiem do zwalczania łupieżu. Warto jednak pamiętać, że jest tłuste, dlatego trudno je zmyć. Warto użyć płukanki z octu np. jabłkowego, która pomoże dobrze je wypłukać. Produkt jest dobry dla alergików, ponieważ nie podrażnia. Polecany jest także dla cer łojotokowych i problematycznych. Często wykorzystywany jest nie tylko w pielęgnacji ciała, lecz także w gospodarstwie domowym. Wiele osób używa go do prania i mycia podłóg. Zalecane jest również dla podróżujących, którzy w zabierając ze sobą mydło marsylskie, nie muszą brać więcej kosmetyków.

Kupując kosmetyki do makijażu w tych sklepach wspierasz program aktywizacji zawodowej Polek

Oryginalna receptura?

Obecnie na rynku jest mnóstwo podróbek mydeł marsylskich. Warto o tym pamiętać i czytać składy. W oryginalnej recepturze powinny znaleźć się: oliwa z oliwek albo oleje roślinne, ług albo sól kaustyczna i woda. W niektórych recepturach zawarte są także olejki eteryczne, które nadają mydłu ładny zapach.