Kosmetyki do pielęgnacji mają zapewnić efekt nawilżenia, odżywienia, ukojenia i ujędrnienia skóry. Każdy rodzaj cery wymaga jednak odmiennego podejścia i stosowania produktów o zupełnie innym składzie. Im dłuższa rutyna pielęgnacyjna, tym większa szansa, że któryś z kosmetyków może spowodować reakcję alergiczną. Uczucie pieczenia i swędzenia to nic przyjemnego. Oczywiście można odstawić wszystkie kosmetyki i zacząć pielęgnację od zupełnych podstaw, ale jeśli używamy naprawdę sporo produktów, taka sytuacja staje się uciążliwa. Na szczęście istnieje inny sposób na to, by sprawdzić, który z kosmetyków jest odpowiedzialny za pogorszenie stanu cery.

Nie stosujesz kremu do twarzy? Po obejrzeniu tego filmu zaczniesz

Na pomoc przychodzi test diy, który ustali to jak, skóra reaguje na poszczególne kosmetyki. To bezpieczny i prosty sposób, który wykonasz samodzielnie w zaciszu własnego domu. Aby przeprowadzić „badanie skóry” wystarczy zaznaczyć obszar (najlepiej na wewnętrznej stronie przedramienia), na którym umieszczone zostaną produkty. Najlepiej jest narysować delikatną siatkę i w puste pola wsmarować odrobinę każdego kosmetyku. A następnie delikatnie przykryć obszar bandażem i unikać kontaktu z wodą. Po 24 godzinach wystarczy odkryć miejsce testu i sprawdzić jego wynik. Miejsce, w którym występują drobne krostki i zaczerwienienia, oznacza, że aby uniknąć dalszych problemów skórnych, lepiej jest odstawić uczulający kosmetyk.

Twój krem nawilżający nie działa? Sprawdź czy nakładasz go w dobry sposób

Dobrze jest także odnotować to jaki produkt został zaaplikowany w poszczególne miejsca, by dowiedzieć się, co konkretnie powoduje zaczerwienienia i wysypkę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nic nie zastąpi konsultacji z rzetelnym ekspertem, dlatego jeśli zauważysz niepokojące zmiany skórne, umów się na wizytę u dermatologa.