Czym są ceramidy?

Ceramidy są naturalnym składnikiem lipidów skóry. To substancje tłuszczowe, które stanowią ważne spoiwo wypełniające przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka. Działają jak bariera wodno-lipidowa, która chroni przed utratą wody oraz polepsza jej wchłanianie. I nie tylko jej. W kosmetykach ceramidy pozwalają również innym składnikom aktywnym wniknąć w skórę.

Kwasy złuszczające w zastępstwie dezodorantu? Podobno to działa

Dla cery suchej i dojrzałej

Właśnie te właściwości sprawiają, że kosmetyk z ceramidami w składzie sprawdzi się świetnie dla skóry suchej i dojrzałej. Dodatkowo ceramidy wspierają prawidłową odbudowę naskórka, więc stosowanie kremów z ich zwartością pozwala przywrócić naturalną barierę ochronną skóry. Kremy z ich zawartością mają działanie nawilżające oraz pozwalają walczyć z pierwszymi oznakami starzenia. Wygładzają skórę, dzięki czemu jest ona jędrniejsza.

Stany zapalne i atopowe zapalenie skóry

Ceramidy znajdują zastosowanie również w przypadku pielęgnacji skóry podrażnionej i przesuszonej lekami, np. w przypadku cery trądzikowej. Co prawda ceramidy działają powierzchniowo, jednak uznawane są za jedne z najskuteczniejszych substancji pielęgnacyjnych. Świetnie może sprawdzić się połączenie w składzie ceramidów oraz kwasu hialuronowego.

Antyoksydanty, kolagen, kwas hialuronowy i… igły. Rozmawiamy z ekspertem medycyny estetycznej

Pozyskiwanie

Jeśli decydujemy się na zakup kosmetyku z ceramidami, warto zwrócić uwagę, czy jest to produkt wegański. Ceramidy bowiem można pozyskiwać z trzech źródeł: mogą być pochodzenia roślinnego, syntetycznego lub zwierzęcego. Najbardziej doceniane w kosmetyce są te pochodzenia roślinnego, ponieważ w swej budowie chemicznej są podobne do tych w naszej skórze.