To wieczni zielony krzew pochodzący z rejonu śródziemnomorskiego. Jest rośliną o szerokim zastosowaniu, ale najwięcej dobroczynnych właściwości przynosi posiadaczkom cery naczynkowej. Pomaga walczyć z zaczerwienieniami, poprawia mikrokrążenie. Dojrzałe krzewy ruszczyka kolczastego sięgają kolan. Jest odporną rośliną, ma drobne listki, a czerwone owoce dojrzewają jesienią.

Skąd się biorą pękające naczynka? Przyczyny i domowe sposoby na usunięcie

Właściwości ruszczyka kolczastego

Najwięcej dobroczynnych właściwości ruszczyka znajduje się w jego korzeniu, dlatego właśnie tę część rośliny wykorzystuje się w tworzeniu produktów. Poprawia on szczelność naczyń włosowatych, pobudza przepływ krwi. Ma działanie przeciwzapalne. Osoby z miażdżycą także mogą skorzystać z jego właściwości: obniża on bowiem poziom złego cholesterolu. Jest łagodnym środkiem moczopędnym. Świetnie sprawdzi się osobom cierpiącym na opuchnięcia.

Zastosowanie w kosmetykach

Ruszczyk kolczasty możemy znaleźć zwłaszcza w kremach do skóry naczynkowej, a także żelach do nóg. Niweluje pajączki, pomaga na zmęczone, opuchnięte nogi. Osoby używające preparatów z ruszczykiem podkreślają, że na jego działanie trzeba chwilę poczekać, ale regularne stosowanie przynosi ogromne efekty.

Popękane naczynka? Oto sposoby, dzięki którym uporasz się z tym problemem!

Przeciwwskazania

Niestety, ale ruszczyk kolczasty nie sprawdzi się u osób z nadciśnieniem: preparaty z zawartością tej rośliny mogą podwyższać ciśnienie tętnicze. Użycie preparatów z ruszczykiem może powodować zwiększenie potliwości oraz dolegliwości żołądkowe. Nie jest zalecany dla karmiących piersią matek i kobiet w ciąży.