Kiedy mamy 20 lat zupełnie nie myślimy o procesie starzenia. Skóra szybko się regeneruje, jest promienna i pozbawiona zmarszczek. Ale sekret utrzymania jej w dobrej kondycji mimo upływu czasu to przede wszystkim w odpowiedniej pielęgnacji. Dobre praktyki wprowadzone wcześniej, nie pozostaną bez znaczenia w późniejszym czasie.

Poranne błędy w pielęgnacji skóry. Popełnia je zdecydowana większość z nas

Jak dbać o cerę w wieku 20 lat: dobra inwestycja w przyszłość

Nadmierna ekspozycja na słońce niszczy kolagen i elastynę, powoduje pojawienie się przebarwień słonecznych, sprawia, że skóra szybciej staje się pomarszczona, a drobne linie i rozszerzone naczynia krwionośne są o wiele bardziej widoczne. Być może teraz nie zastanawiasz się nad konsekwencjami pomijania filtrów przeciwsłonecznych. Warto jednak być świadomym tego, co może stać się ze skórą bez odpowiedniej ochrony. Krem z filtrem pomaga chronić cerę przed widocznymi oznakami przedwczesnego starzenia się, zmniejsza ryzyko raka skóry i pomaga zachować równomierny koloryt.

Ograniczenie spożycia alkoholu to kolejny krok ku zadbaniu o kondycję skóry w przyszłości. Naukowcy odkryli, że spożywanie dużych ilości alkoholu wiąże się ze zwiększoną ilością zmarszczek w górnych partiach twarzy, pojawieniem się opuchlizny pod oczami oraz wiotczeniem skóry – szczególnie w okolicach kącików ust.

Czyszczenie skóry „na sucho”. Czy mycie twarzy bez wody bardziej szkodzi niż pomaga?

Skóra wokół oczu jest delikatniejsza niż reszta twarzy, dlatego jest to jeden z obszarów, które jako pierwsze wykazują oznaki starzenia. Codzienne stosowanie kremów i żeli pod oczy może pomóc zmniejszyć widoczność zmarszczek. Kremy pod oczy z witaminą C i peptydami wzmacniają skórę i zwalczają drobne linie i zmarszczki. A dodatnie serum w witaminą C do codziennej rutyny pielęgnacyjnej pomoże zwalczyć wolne rodniki, które uszkadzają komórki skóry i są odpowiedzialne za przyspieszenie procesów starzenia.