Wypadanie włosów to uciążliwy problem, którego leczenie zajmuje sporo czasu. Aby wzmocnić i odżywić pasma wiele osób sięga po suplementy diety oraz nawilżające maseczki. Tymczasem zdrowe i mocne włosy rozpoczynają się wraz ze zdrową skórą głowy. Rozwiązaniem, które przyniesie oczekiwane rezultaty oraz zadziała w skuteczny i jednocześnie bezpieczny dla zdrowia sposób jest zioło znane od pokoleń – tatarak.

Lecznicze właściwości tataraku wykorzystywane są w tradycyjnej medycynie ludowej. To zioło, które potrafi pomóc na wiele dolegliwości. Napar pomaga zwalczyć bóle reumatyczne i menstruacyjne oraz dolegliwości trawienne. Jest też częstym składnikiem dodawanym do kosmetyków, ze względu na wiele właściwości cennych dla skóry. Kłącze tej roślin zawiera w sobie ponad 5 % olejku eterycznego oraz sole mineralne, garbniki i kwasy organiczne.

Macerat z żywokostu: naturalny sposób na demakijaż

Tatarak to roślina wywodząca się z Azji, ale spotkać ją można także na terenie Europy i Ameryki. Zazwyczaj rośnie na bagnistych, wodnych terenach. Ma oryginalny kształt, dlatego trudno pomylić ją z jakąkolwiek inną rośliną, również jej zapach jest bardzo specyficzny. Ma też intensywny, gorzki smak. W przypadku właściwości pielęgnacyjnych, stosuje się kłącze tataraku.

Napary i olejki przygotowane z tej części rośliny to skuteczna kuracja wzmacniająca dla włosów oraz skóry głowy. To także sposób na pozbycie się problemów z łupieżem i łojotokowym zapaleniem skóry. Aby przygotować odżywczą, oczyszczającą płukankę, wystarczy kupić suszone kłącze tataraku. Można znaleźć je w eko sklepach i internetowych drogeriach z naturalnymi kosmetykami.

Woda różana. Jak przygotować ją w domu?

Płukankę stosuje się po umyciu włosów szamponem. Wystarczy wsypać około 4 łyżek suszonego kłącza do litra wody, a następnie całość zagotować i pozostawić do ostygnięcia na 15-20 minut. Po tym czasie wystarczy tylko odcedzić wywar i spłukać nim włosy. Regularne stosowanie płukanki po każdym myciu włosy da oczekiwane rezultaty – pomoże zahamować wypadanie włosów, oczyści skórę głowy i odżywi pasma.