Trądzik, przebarwienia, reakcje alergiczne, wysuszanie – ze wszystkimi tymi problemami radzą sobie nowoczesne kosmetyki. Jakie preparaty będą najlepsze do skóry o zwiększonych potrzebach pielęgnacyjnych?

Jak działają kosmetyki do zadań specjalnych?

Kosmetyki do zadań specjalnych to wszystkie preparaty pozwalające znormalizować skórę nadreaktywną, skłonną do różnego rodzaju dysfunkcji. Preparaty te charakteryzują się wysokim stężeniem składników aktywnych, mają silne działanie, jednocześnie są łagodne dla cery.

Kosmetyki do zadań specjalnych radzą sobie z problemami skóry wysoce wrażliwej, nieodpornej na czynniki zewnętrzne. Oprócz składników aktywnych o wysokim stężeniu i odpowiednich proporcjach zawierają zwykle nowoczesne formuły ułatwiające wchłanianie się preparatu. Przykładami są kosmetyki w formie serum, których skład jest tak intensywny, że gwarantuje natychmiastowy efekt.

Skóra wrażliwa i alergiczna

Cera alergiczna wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Przejawia skłonność do podrażnień i rumienia, pojawiającego się w miejscu kontaktu z alergenami, ale także w innych partitach twarzy, nierzadko również całego ciała. Alergeny przenikają przez dysfunkcyjną barierę lipidową skóry i oddziaływają na nią drażniąco, powodując reakcje zapalne. Cera tego typu jest bardzo podobna do skóry wrażliwej (płytkie unaczynienie, uszkodzony płaszcz hydro-lipidowy, dysfunkcyjna warstwa rogowa). Jednak w przypadku skóry alergicznej za objawy odpowiada układ immunologiczny,

Dobrej jakości kosmetyki do cery alergicznej powinny być pozbawione parabenów oraz szkodliwych mydeł SLS. Warto wybierać również preparaty zawierające naturalne zamienniki składników syntetycznych. W taki sposób wytwarzane są kosmetyki ARKANA – marka nie stosuje silikonów, zastępując je naturalnymi olejkami i woskami. Preparaty ARKANY polecane do cery alergicznej to między innymi:

  • Maska w płacie ze śnieżnego grzyba – śnieżny grzyb potrafi wiązać wodę w skórze nawet skuteczniej niż kwas hialuronowy. Kojące działanie zapewniają dodatkowo peptyd PAL-GHK, a także kompleks witamin C i E.
  • Bioodnawiający krem z aminokwasami – 12 aminokwasów oraz dodatkowe składniki aktywne (CitystemTM, LycoMega i kwas hialuronowy) pozwalają na skuteczną odbudowę płaszcza hydro-lipidowego skóry, a także chronią ją przed zanieczyszczeniami i działaniem wolnych rodników.
  • Neuro-maska na noc dla skór naczyniowych i ekstremalnie wrażliwych redukuje pieczenie i świąd, a także łagodzi zaczerwieniania (zawiera Endothelyol™). Działanie przeciwzapalne zapewnia dodatkowo wyciąg z lukrecji.

Skóra trądzikowa

Cera trądzikowa jest podatna na podrażnienia i wysuszanie, jednocześnie produkuje duże ilości sebum. Dlatego też problemem w tym przypadku jest nierzadko nadmierne przetłuszczanie i niedobory wody jednocześnie. Złuszczający się naskórek blokuje pory, co przy udziale bakterii powoduje infekcje. Te z kolei, przy braku odpowiedniej pielęgnacji mogą skończyć się bliznami potrądzikowymi. W przypadku trądziku różowatego problemem może być także rumień. Skórze trądzikowej należy zapewnić skuteczne oczyszczanie (dezynfekcję), nawilżanie, oraz pobudzenie regeneracji. Istotnym elementem terapii jest także delikatne złuszczanie, które pozwala usunąć martwy naskórek.

Wybierając kosmetyki na trądzik różowaty, zwróć uwagę, czy w swoim składzie zawierają kwas azelainowy lub azeloglicynę. Te substancje aktywne głęboko oczyszczają cerę i ograniczają keratynizację (rogowacenie naskórka), działają przeciwzapalnie i rozjaśniają przebarwienia. Wśród naturalnych składników polecanych do cery trądzikowej znajdują się między innymi kojący aloes, oczyszczający rumianek, czy czarny bez. W pielęgnacji skóry nadreaktywnej sprawdzają się także olejki z konopi i maku.

 

Artykuł sponsorowany