Odpowiednio zachowana higiena jamy ustnej zapewni nam nie tylko piękny uśmiech, ale również zdrowe zęby. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób skłania się w stronę sonicznych szczoteczek do zębów, które charakteryzują się wysoką skutecznością działania. Jak jednak znaleźć najlepsze modele dostępne na rynku? Czym się one charakteryzują? Nie czekaj i już teraz poznaj odpowiedzi na te pytania…

 

  1. Szczoteczka soniczna – dlaczego jest lepsza od zwykłej szczoteczki?
  2. Szczoteczka soniczna – jak działa?
  3. Szczoteczka soniczna – dla kogo?
  4. Na co zwrócić uwagę wybierając szczoteczkę soniczną do zębów?

 

Prawdą jest, że zdrowe, białe zęby znacząco wpływają na naszą pewność siebie, co z kolei przekłada się na codzienne życie zawodowe, ale i prywatne. Właśnie dlatego szczoteczki soniczne są najlepszym możliwym wyborem, aby zagwarantować sobie najskuteczniejsze mycie zębów. I choć pierwsze urządzenia elektryczne trafiły do powszechnego użytku już w latach 90., wciąż, jako klienci, nie wiemy o nich wszystkiego. A w końcu to wiedza jest najlepszym doradcą przy kupnie szczoteczki idealnie skrojonej pod nasze wymagania.

Szczoteczka soniczna – dlaczego jest lepsza od zwykłej szczoteczki?

Nawet najdokładniejsze szczotkowanie klasyczną szczoteczką do zębów nigdy nie będzie tak precyzyjne jak w przypadku sonicznego odpowiednika. Stomatolodzy jednogłośnie przyznają, że dopiero te nowoczesne elektryczne urządzenia z wysoką skutecznością usuwają nie tylko resztki jedzenia i szkodliwy osad, ale również bakterie odpowiedzialne za choroby uzębienia. Już na pierwszy rzut oka widać, że diametralnie różnią się od manualnego odpowiednika (jak i szczoteczek elektrycznych starszego typu), w tym i kształtem główki, która jest okrągła. Szczoteczki elektryczne do zębów nowej generacji są całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne dla naszych dziąseł i uzębienia – przy wysokiej skuteczności działania nie uszkadzają szkliwa ani nie powodują bolesnych ranek.

Szczoteczka soniczna – jak działa?

Szczoteczki soniczne podczas pracy wykonują aż trzy niezależne ruchy (obrotowe, pulsacyjne i oscylacyjne). Co więcej, wysokiej jakości modele posiadają dwukierunkowy pulsacyjny ruch, co jeszcze lepiej wpłynie na higienę jamy ustnej. Nie możemy też zapominać o najważniejszej funkcji sonicznych szczoteczek, od których w końcu wzięła się ich nazwa: podczas działania wytwarzane są fale dźwiękowe o częstotliwości od 260 do 400 Hz (w zależności od wybranego modelu). Dzięki temu drgające włókna poruszają cząsteczkami pasty do zębów wymieszanej ze śliną, które w postaci niewielkich bąbelków czyszczą szkliwo. Jest to o tyle istotne, że ów mikrobąbelki są w stanie dotrzeć do każdego zakamarku, gdzie włókna główki nie sięgają. Wyraźnie więc widać, że szczoteczki soniczne nie tylko są o wiele skuteczniejsze i delikatniejsze dla naszych zębów niż szczoteczki manualne, ale i standardowe modele elektryczne. Przyzna to każdy ich użytkownik.

Szczoteczka soniczna – dla kogo?

Czy więc szczoteczki soniczne sprawdzą się w każdym przypadku? Otóż należy pamiętać, że to urządzenie wykorzystujące nowoczesne technologie dzieli się na kilka różnych typów, z których wybierzemy model dedykowany dla siebie. Co ważne, musimy wziąć pod uwagę stan, w jakim znajduje się nasza jama ustna. Chodzi przede wszystkim o wszelkiego rodzaju choroby, ewentualne nadwrażliwość zębów, wzmożone odkładanie się kamienia nazębnego, często pojawiające się stany zapalne dziąseł czy też przebarwienia. Chcąc mieć pewność, jaki typ szczoteczki sonicznej wybrać, warto skontaktować się ze specjalistą, np. stomatologiem. Jeśli jednak nie cierpimy na żadne z powyższych dolegliwości, szczoteczka ta będzie dla nas idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeśli uważamy za męczące sumienne szczotkowanie szczoteczką manualną, a także wspomaganie się nicią dentystyczną. Soniczne modele wszystko to zrobią za nas, a naszym zadaniem pozostanie jedynie delikatne przesuwanie główki po zębach.

Na co zwrócić uwagę wybierając szczoteczkę soniczną do zębów?

Co naturalne, każdy z nas posiada indywidualne wymagania oraz oczekiwania, co widać szczególnie przy takich urządzeniach jak szczoteczki soniczne. Poszukując więc idealnego dla nas modelu, zwróćmy szczególną uwagę na takie parametry jak tryb pracy. Rekomendowani producenci oferują kilka odmiennie działających trybów, z których wybieramy aktualnie najbardziej nam odpowiadający. Między innymi są to: tryb wybielający (usuwa przebarwienia), masujący (dla wrażliwych dziąseł), a także delikatny (dla nadwrażliwych zębów). Nie mniej ważna jest prędkość wybranej szczoteczki – tutaj zasada jest prosta: im szybciej działa, tym skuteczniej czyści zęby. Co jednak istotne, wrażliwe dziąsła i zęby mogą niezbyt dobrze znosić pracę rzędu 80 000 obrotów na minutę; lepszym zakupem okaże się wtedy szczoteczka soniczna osiągające obroty od 40 000 do 60 000 na minutę. Ostatnią kwestią jest czas działania sprzętu, czyli sprawa naszej wygody. Im lepszy akumulator, tym rzadziej będziemy musieli szczoteczkę ładować.

*materiał partnera