Wraz z pojawieniem się jesieni, przychodzi pora na to, by uważniej przyjrzeć się codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Suche i zimne powietrze na zewnątrz oraz częste przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach to niektóre ze szkodliwych czynników, które negatywnie wpływają na kondycję skóry. Szczególnie narażona na odwodnienie jest wrażliwy obszar wokół nosa. Częstsze sięganie po chusteczki higieniczne i sezon przeziębień również pogarsza stan skóry, która zaczyna być szorstka, zaczerwieniona i podrażniona.

Kosmetyki z jabłek – jak wykorzystać jesienny owoc w pielęgnacji ciała?

Sucha skóra jesienią. Co pomoże na problem przesuszonej skóry?

Co pomoże na przesuszoną skórę wokół nosa? Zacznijmy od kilku najważniejszych czynników, dzięki którym jej stan może ulec poprawie. Do najważniejszych z nich zaliczyć można korzystanie z nawilżacza powietrza. To urządzenie, które sprawdza się w sezonie grzewczym. Pomaga w skuteczny i szybki sposób zwiększyć wilgotność powietrza oraz wyeliminować roztocza. A to z kolei przekłada się na zwiększenie komfortu podczas codziennego przebywania w pomieszczeniu oraz lepszy sen. Dzięki nawilżaczom powietrza można także pozbyć się uczucia przesuszonej, szorstkiej skóry.

Im niższa temperatura panuje na zewnątrz, tym chętniej ustawiamy termostat grzejnikowy na wyższy stopień. Wysoka temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu wprowadza przyjemną, ciepłą aurę, jednak dla naszej skóry nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zimne masy powietrza na zewnątrz i gorące powietrze w mieszkaniu to dwa środowiska, które poważnie odwadniają skórę. Dodatkowo suchej skórze wokół nosa często towarzyszy także podrażnienie i szorstkość. Aby ukoić ją i nawilżyć warto sięgnąć po tzw. kremy uspokajające. Są to preparaty specjalnie opracowane dla wrażliwej cery. Zazwyczaj są to substancje bezzapachowe, które w łagodny sposób nawilżają i zmniejszają zaczerwienienia i podrażnienia. Pomagają również wzmocnić naturalną barierę ochronną.

Sucha skóra wokół nosa? Lista produktów „do odstawienia”

Oprócz wiedzy na temat tego, co warto stosować przy problemie przesuszonej skóry, warto także zapoznać się z tym, czego lepiej unikać, by nie zaostrzać problemu. Działanie niektórych produktów zwyczajnie może okazać się zbyt silne. Zawsze, gdy masz do czynienia z podrażnioną lub bardzo suchą skórą, dobrym pomysłem jest ograniczenie stosowanie wszelkich „ostrych” składników. Jeśli więc używasz retinoidów, wstrzymaj się z ich aplikacją przez kilka kolejnych dni. Kurację możesz ponowić, gdy stan skóry ulegnie poprawie. Retinoidy nie są jednak jedynymi składnikami, o których należy pamiętać. Warto unikać nadmiernego stosowania kwasu salicylowego, który, choć skuteczny w przypadku cery tłustej i trądzikowej, może szczególnie wysuszać skórę w okresach jesiennej pogody.

W przypadku przesuszonej i podrażnionej skóry lepiej wstrzymać się ze stosowaniem peelingów. Choć mogłoby się wydawać, że to najprostszy sposób na to, by pozbyć się nagromadzonego suchego, martwego naskórka, w rzeczywistości zbyt mocne oczyszczanie może tylko pogorszyć sprawę i spowodować, że delikatny obszar wokół nosa stanie się jeszcze bardziej zaczerwieniony i pojawi się nieprzyjemne uczucie pieczenia. Skóra potrzebuje czasu na naprawę i regenerację. Co więcej, jeśli zbyt często myjemy twarz, skóra może zacząć jeszcze bardziej wysychać. Najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po delikatny środek oczyszczający i stosowanie go maksymalnie dwa razy w ciągu dnia.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że dobrej jakości krem nawilżający to pierwsza linia obrony przed wysuszeniem skóry. Szczególnie pomocne okażą się produkty z ceramidami. Są to naturalne lipidy, które pomagają naprawić barierę ochronną skóry. W poszukiwaniu najlepszej formuły warto postawić także na składniki takie jak kwas hialuronowy i gliceryna. W jesiennym okresie lepiej sięgnąć po kremowe konsystencje. Są gęstsze i potrafią szybkiej poradzić sobie z problemem przesuszonej i szorstkiej skóry. Najlepiej aplikować je na lekko wilgotną cerę.

5
1

Wysokoskoncentrowany krem z ceramidami

Holika Holika

94,87 zł

Kup teraz
3
2

Zestaw upiększający z ekstraktem z róży (krem + płyn micelarny

Yasumi

110,00 zł

Kup teraz
serum
3

Regenerujące serum z ceramidami

Yumi

49,99 zł

Kup teraz
1
4

Krem do twarzy

Only Bio

53,99 zł

Kup teraz
4
5

Rewitalizujący krem-koncentrat na noc

AA

24,99 zł

Kup teraz