Rozstępy najczęściej pojawiają się w wyniku nagłej utraty kilogramów, lub odwrotnie, przybrania na wadze. Innymi czynnikami są również ciąża, zmiany hormonalne bądź też przyjmowane leki. Trudno jest z nimi walczyć, ale istnieją sposoby, które pomogą ograniczyć i wyraźnie zmniejszyć ich widoczność.

Jeśli chodzi o rodzaje rozstępów, potocznie przyjmuje się, że prosty podział – na białe i czerwone. Te drugie są wynikiem wczesnego procesu ich tworzenia, kiedy dochodzi do fazy zapalnej. Natomiast białe pręgi świadczą o tym, że jest zmiana, która powstała już jakiś czas temu – to tzw. faza zaniku. Białe rozstępy są trudniejsze do zamaskowania, ponieważ skóra wytworzyła już włókna pomocnicze, a kosmetyki mogą je jedynie wygładzić i rozjaśnić, by zmniejszyć ich widoczność.

Czerwone rozstępy są o wiele łatwiejsze do zamaskowania. Im wcześniej podejmiemy skuteczną kurację, tym większe są szanse na jej powodzenie.

OBWISŁA PO ODCHUDZANIU SKÓRA – JAK JĄ UJĘDRNIĆ?

Jak pozbyć się rozstępów

Najważniejszą kwestią jest dobór odpowiednich kosmetyków, które uelastycznią skórę i wyrównają jej koloryt. W ich składzie powinien znaleźć się kolagen, witaminę E, wyciąg z soi oraz wyciąg z aloesu i masło kakaowe. Podczas wsmarowywania produktów w skórę warto jest stosować dodatkowy, specjalny masaż, który sprawi, że składniki aktywne wniknął w głębsze warstwy skóry.

Przy kuracji ważna jest także odpowiednia dieta, w szczególności warto wzbogacić posiłki w produkty bogate w krzem, cynk, witaminę C oraz białko.

Warto wypróbować również rozjaśniającej maseczki, która pomoże zmniejszyć widoczność rozstępów już w kilka tygodni. Wystarczy wymieszać ze sobą kilka łyżek wybranego oleju, łyżeczkę płynnej witaminy E oraz kilka kropel soku z cytryny, wsmarować okrężnymi ruchami w problematyczny obszar i pozostawić do wyschnięcia. Najlepsze efekty są widoczne po stosowaniu maseczki regularnie 2-3 razy w tygodniu.

Jeśli rozstępy są niewielkie, dobrze jest regularnie wykonywać peeling oraz naprzemiennie polewać skórę ciepłą i zimną wodą.

PRZYSPIESZ OPALENIZNĘ I ZACHOWAJ JĄ NA DŁUŻEJ. WŁĄCZ DO DIETY TE PRODUKTY

Oprócz kosmetyków dostępnych w drogerii, możesz również wykonać samodzielny, domowy peeling kawowy. Do jego przygotowania potrzebne będą 4 łyżki cukru, 3 łyżki świeżo zmielonej kawy oraz 2 łyżki oliwy z oliwek. Składniki przesyp do miski i wymieszaj, tak by uzyskać jednolitą konsystencję. Wsmaruj w skórę okrężnymi ruchami, a następnie spłucz letnią, a potem zimną wodą.