Każdy rodzaj cery ma własny zestaw problemów. Tłusta skóra zazwyczaj wiąże się z częstym powstawaniem wyprysków i zaskórników. Z kolei sucha bywa podrażniona i szybciej pojawiają się na niej zmarszczki. Na szczęście nie pozostajemy bez wpływu na jej kondycję. Tak samo jak dieta może wpływać na pogorszenie zmian trądzikowych, tak samo pewne składniki kosmetyków mogą wyraźne poprawić lub też pogorszyć jej stan.

Jeśli borykasz się z problemem suchej, podrażnionej skóry, oto składniki, których powinnaś unikać podczas codziennej pielęgnacji:

Tłusta, sucha, czy wrażliwa? Szybki test, dzięki któremu poznasz swój typ cery

Kwas salicylowy: to dobry składnik kosmetyków, pod warunkiem, że Twoja skóra jest tłusta lub mieszana. W przypadku suchej, nie przyniesie niczego dobrego. Jeszcze bardziej ją wysuszy i zwiększy uczucie swędzenia i podrażnienia. Kwas salicylowy jest dodawany nie tylko do kosmetyków pielęgnacyjnych, ale może się również znaleźć w produktach do makijażu. Dlatego warto dokładnie czytać etykiety.

Parabeny: to konserwanty dodawane do produktów kosmetycznych w celu zwiększenia ich trwałości. Ale trzeba na nie uważać, ponieważ mogą doprowadzić do podrażnień i alergii.

Alkohol: to nie najlepszy składnik do pielęgnacji skóry, ale wciąż znajduje się w składzie wielu produktów. A to dlatego, że pomaga im lepiej wnikać w głąb skóry, zamiast pozostawać na powierzchni. Jednak w przypadku suchej cery należy postępować z nim bardzo ostrożnie, ponieważ dodatkowo wysuszy i tak już podrażnioną skórę.