Sfermentowana woda ryżowa to jeden z sekretów Azjatek na lśniące i zdrowe włosy. Ze względu na kojące działanie jest także używana przy stanach zapalnych i innych problemach skórnych.

Pomaga zachować skórę i włosy w dobrej kondycji. Do jej przygotowania wystarczy jedna saszetka ryżu (najlepiej jaśminowego).

Po dokładnym opłukaniu i ugotowaniu ryżu (bez soli) pozostaje biały, mleczny płyn. Zawarte w nim proteiny i witaminy pomagają zachować włosy i skórę w dobrej kondycji.

Proces fermentacji zwiększa pielęgnacyjne zalety wody ryżowej. Wystarczy odstawić wodę na kilkanaście godzin, by jej działanie było jeszcze skuteczniejsze.

Maseczka łagodząca stany zapalne skóry. Dodaj ją do codziennej pielęgnacji

Sfermentowana woda ryżowa – jak ją przygotować:

Pół szklanki ryżu wsyp do pojemnika i dokładnie spłucz wodą.

Następnie namocz i ugotuj ryż w trzech szklankach destylowanej wody.

Odcedź ryż, a wodę po ugotowaniu przelej do szklanego słoiczka i odstaw na noc.

Rano woda powinna być już kwaśna i zacząć fermentować. Proces zależy od temperatury pokojowej. Im wyższa – tym szybsza fermentacja.

Pamiętajmy, że powstała mieszanka jest esencją, dlatego przed zastosowaniem warto rozcieńczyć ją z odrobiną wody.

Tak przygotowana esencja to źródło składników odżywczych i witamin z grupy B i E.

Domowa maseczka z ananasa. Odżywi, rozjaśni i pomoże pozbyć się martwego naskórka

Sfermentowana woda ryżowa – jak wykorzystać ją w pielęgnacji

Właściwości odkwaszające sfermentowanej wody ryżowej działają odżywczo na włosy. Dzięki temu, że woda posiada pH zbliżone do naturalnego pH włosa, dzięki czemu dogłębnie odżywia i wzmacnia pasma. Zawarte w wodzie aminokwasy dodadzą objętości i elastyczności i wzmocnią cebulki włosów.

Sfermentowana woda ryżowa to także skuteczny sposób na pielęgnację cery. Dzięki witaminom i przeciwutleniaczom pomaga zachować młody wygląd, rozjaśnia i napina skórę.