Fermentacja to coś, co znamy głównie z kuchni. Kiszonki są obecnie jednym z popularnych sposobów na wzmocnienie odporności i oczyszczenie organizmu. Fermentowane warzywa są bogate w probiotyki, witaminy i przeciwutelniacze, które regulują pracę jelit, wpływają na naszą florę bakteryjną i układ trawienny. Nie od dziś wiadomo, że składniki, które stosujemy w kuchni, możemy z powodzeniem przenieść do pielęgnacji skóry. Do stworzenia domowych maseczek, toników, kremów czy balsamów wykorzystujemy wyciągi roślinne, zioła, warzywa i owoce. A najnowszym trendem, który pomoże osiągnąć efekt promiennej, zdrowej i gładkiej skóry jest sfermentowana pielęgnacja.

Czym jest sfermentowana pielęgnacja?

Ki­szon­ki to war­to­ścio­wy skład­nik die­ty. Są źró­dłem błon­ni­ka, ma­ją nie­wie­le ka­lo­rii. Za­wie­ra­ją też kwas mle­ko­wy, któ­ry wspo­ma­ga od­por­ność po­przez ko­rzyst­ny wpływ na bak­te­ryj­ną flo­rę je­li­to­wą. A nie od dziś wia­do­mo, że 70% od­por­no­ści znaj­du­je się wła­śnie w je­li­tach (od­po­wie­dzial­na jest za to tkan­ka lim­fa­tycz­na, tzw. GALT) – wyjaśnia dietetyczka mgr Ewa Bieniak. To, co dobre dla naszej diety, może okazać się skutecznie również w codziennej pielęgnacji skóry.

Kosmetyki z kwasem hialuronowym – kto powinien je stosować?

Sfermentowana pielęgnacja to rośliny, owoce i zioła, które są poddane temu procesowi. Naturalne mikroorganizmy, takie jak: bakterie i grzyby zmieniają kwasowość i strukturę składników. Włączone do kremów i innych produktów kosmetycznych zapewniają skuteczniejsze działanie, a dodatkowo obniża się stopień wystąpienia alergii, ponieważ proces ten neutralizuje substancje, które mogłyby działać podrażniająco i uczulająco na skórę. Podczas fermentacji wytwarza się znacznie większa ilość aminokwasów, przeciwutleniaczy i witamin. A to właśnie one odpowiadają za promienny, zdrowy i młody wygląd skóry i stymulują produkcję kolagenu.

Proces fermentacji powoduje rozkład aktywnych substancji na mniejsze cząsteczki, co z kolei wpływa na ich lepszą przyswajalność. Działają skuteczniej i wnikają w głębsze warstwy skóry, mocno ją nawilżając i odżywiając. Odnowa komórek skóry następuje szybciej, ponieważ podczas fermentacji wytworzone zostają również peptydy i polifenole.

Sfermentowana pielęgnacja – składniki w kosmetykach

Warto szukać produktów, które zawierają w sobie sfermentowane składniki. Jednym z azjatyckich sposobów pielęgnacji jest stosowanie sfermentowanej wody ryżowej. To klucz do zdrowych i lśniących włosów. A ze względu na kojące działanie, można także używać jej do leczenia stanów zapalnych i podrażnień skóry.

Sfermentowana woda ryżowa: naturalna pomoc w pielęgnacji skóry i włosów

Innym, cennym składnikiem jest fermentowany olej z nasion zielonej herbaty – działa skutecznie na skórę. Przywraca jej gładkość i dogłębnie nawilża.

Sfermentowany korzeń żeń szenia zawiera w sobie bogactwo antyoksydantów, które pielęgnują cerę i zapobiegają przedwczesnemu starzeniu. Poprawia koloryt cery, rewitalizuje oraz wygładza. Jest również niesamowicie łagodny – nie powoduje podrażnień i reakcji alergicznych.