Serum to specyfik działający intensywniej od kremu. Nigdy nie należy używać go zamiast niego, a jedynie jako uzupełnienie kuracji. Ma silniej skoncentrowane składniki, chociaż sera poszczególnych firm mogą się znacznie od ciebie różnić i nie każde będzie dawało wyjątkowo spektakularne efekty.

Serum najczęściej może działać jako lifting, kuracja nawilżająca czy regenerująca.

Jak stosować?

Zawsze przeczytaj instrukcje na opakowaniu – istnieją sera przeznaczone na dzień i na noc lub do stosowania w zależności od okazji i potrzeby (np. liftingujące). Warto jednak pamiętać, że najczęściej stosujemy je pod krem. Profilaktycznie wystarczy aplikować kosmetyk raz w tygodniu, natomiast jeśli używamy go jako kuracji, przez określony czas, np. tydzień.

Kiedy stosujemy serum?

Zawsze wtedy, kiedy nasza skóra potrzebuje dodatkowego wsparcia, np. stała się zszarzała, mniej jędrna, przesuszona, czy zaczęły pojawiać się na nie pierwsze zmarszczki. Warto też zafundować skórze dodatkowy „zastrzyk”, jeśli pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Drugi typ serum to kosmetyki do stosowania na wielkie wyjścia, np. te wygładzające i napinające. Pamiętaj jednak, by nie zrobić z tego codziennego rytuału, bo szybko przestaniesz dostrzegać jakiekolwiek działanie kosmetyku.

O czym jeszcze pamiętać?

– Wrażliwe skóry powinny wybrać naprawdę sprawdzone serum, bo ich wysoka koncentracja składników może okazać się drażniąca dla skóry.

– Serum to nie maseczka, aby zobaczyć efekt i nie przedobrzyć wystarczy kilka kropel.

– Jak każdy kosmetyk serum nie wypełni zmarszczek tak, jak chociażby kolagen. Czasami trzeba poczekać, aby zobaczyć rezultaty. W przypadku skóry jedynie systematyczna pielęgnacja przynosi najlepsze efekty.

– Jeśli polubiłaś jakieś serum nie musisz go zmieniać po zużyciu jednego opakowania. Stosowane np. raz na tydzień nie sprawi, że skóra przyzwyczai się do zawartych w nim substancji i stanie się „rozleniwiona”.