W jednym z wywiadów Eva Longoria podzieliła się swoim przepisem na piękną, błyszczącą i gładką skórę. Aktorka powiedziała, że jej dieta opiera się w dużej mierze na rybach. Skąd takie zaufanie do owoców morza?

Na pewno wiele z Was słyszało o NNKT – czyli niezbędnych nienasyconych kwasach tłuszczowych. Składniki te są nam niezbędnie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Istanieją dwa szeregi takich kwasów – szereg Omega-3 oraz Omega-6. Ich niedobór w organizmie jest bardzo szybko sygnalizowany pogorszeniem się stanu skóry i różnymi jej zmianami.

Gdzie szukać tych drogocennych składników? W związki z grupy Omega-6 są bogate oleje roślinne – słonecznikowy, sojowy, wiesiołkowy, ogórecznikowy. Natomiast grupa Omega-3 to składniki olejów rybich oraz niektórych olejów roślinnych (na przykład oleju lnianego).

Jeśli brakuje nam kwasów z szeregu Omega-6 nasza skóra zaczyna się łuszczyć, naskórek pogrubia się, nasila się też proces oddawania wody ze skóry. Stąd już tylko krok do powstawania skóry suchej, podrażnionej, skłonnej do stanów zapalnych. Uwaga wszyscy cierpiący na trądzik: Spadek zawartości kwasu linolowego (Omega-6) w mieszku włosowym, prawdopodobnie przyczynia się do tworzenia zaskórników i jest jedną z potencjalnych przyczyn trądziku pospolitego.

Dlatego aby zachować zdrowie i piękną cerę powinnyście zadbać o odpowiedni poziom tych kwasów dostarczanych z pokarmem. Warto zatem kupić sobie butelkę dobrego oleju słonecznikowego oraz lnianego i dodawać je do sałatek, surówek, twarożków, ryżu czy makaronu. Polecane jest również siemię lniane – także w formie dodatku. Oprócz tego warto pić tran i jeść ryby. Ale uwaga – w wysokiej temperaturze NNKT rozpadają się, dobrze więc od czasu do czasu skusić się na sushi albo śledzia (solonego, a potem marynowanego). Ponadto w aptekach można kupić gotowe preparaty z zawartością kwasów Omega.

Żródło: holbex.pl