Retinol może mieć zbawienny wpływ na naszą skórę – pomaga walczyć z trądzikiem, mobilizuje naskórek do samoregeneracji, pomaga spłycić zmarszczki i wyrównywać koloryt.

Niektórzy lekarze twierdzą, że tak silne składniki powinny być używane solo lub w towarzystwie neutralnych dodatków – np. nawilżających i łagodzących.

Inni polecają połączenie działania retinolu i np. nadtlenku benzoilu (popularnego środka przeciwtrądzikowego o działaniu złuszczającym). Zastrzegają jednak, że obie substancje powinny być używane o innych porach dnia.

Jeśli walczysz z trądzikiem na własną rękę, bezpieczniej jest ograniczyć się do kosmetyku z tylko jednym ze wspomnianych składników.

Dlaczego? Nawet stosowane solo mogą – poza dobroczynnymi skutkami – powodować nadmierne wysuszanie, zbitnie złuszczenie, depigmentację skóry, zaczerwienienie i podrażnienie.

Podobnie jest w wypadku połączenia retinolu i kwasów AHA – oba pomagają skórze w stymulacji produkcji kolagenu, ale razem nie powinnaś ich stosować sama. Lekarze zaś, jeśli łączą oba składniki, kwasy polecają na dzień, a retinol na noc. W ten sposób skóra ma czas, by je przyswoić bez nadmiernego podrażnienia.

Pamiętaj – jeśli stosujesz nadtlenek benzoilu, kwasy AHA czy retinol, koniecznie chroń skórę przed słońcem i stosuj kosmetyki z wyższym niż zazwyczaj filtrem! Podczas kuracji cera jest podwójnie wrażliwa na promienie UV.