Z pewnością słyszałaś o retinolu. Dermatolodzy chwalą jego niezwykłe zdolności. Równolegle ze wzrostem popularności wzrasta liczba pojawiających się pytań. Czy retinol ma wady? Kiedy należy zacząć go używać? W poniższym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o tym wspaniałym składniku.

CZYM JEST RETINOL?

Popularny składnik kosmetyków to czysta forma witaminy A. Miejscowe stosowanie witaminy A nie tylko normalizuje funkcjonowanie komórek, ale także hamuje i odwraca oznaki starzenia. Niedobór witaminy A w organizmie może spowodować problemy ze skórą (łuszczenie, zrogowacenie), włosami, paznokciami oraz zaburzenia procesu widzenia czy ślepotę.

ZOBACZ TEŻ: RETINOL, CZYLI WITAMINA A – ZACZYNAJ OD MAŁEJ DAWKI (VIDEO)

Wielka kariera retinolu to nie tylko walka z efektami starzenia. Retinol zwiększa aktywność enzymatyczną i normalizuje keratynizację, czyli przyspiesza proces tworzenia nowych komórek, a więc jest skuteczny również w walce z niedoskonałościami oraz przebarwieniami.

JAK DZIAŁA RETINOL?

Retinol działa na trzy sposoby: złuszcza, pomaga w produkcji kolagenu oraz zwalcza wolne rodniki. Warto nadmienić, że retinol to nie to samo co retinoidy. Retinol jest multizadaniowy i jeśli stosuje się go systematycznie, zwalcza trądzik, zamyka rozszerzone pory, wygładza zmarszczki, a nawet wyrównuje koloryt skóry i dokonując tych cudów, wciąż stymuluje produkcje kolagenu.

CZY RETINOL MA WADY?

Skóra musi przyzwyczaić się do retinolu. W początkowym okresie możesz zauważyć zaczerwienienie, nadwrażliwość lub łuszczenie. Jeśli tak się stanie, po prostu używaj go rzadziej lub mieszaj z kremem nawilżającym.

ZOBACZ TEŻ: PIĘĆ KLUCZOWYCH SKŁADNIKÓW: CO ROBIĄ I GDZIE ICH SZUKAĆ?

JAK UŻYWAĆ RETINOL?

W nocy, po oczyszczeniu, pod krem, serum- jak chcesz. Jeśli chcesz używać go rano pamiętaj, aby dodatkowo zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem słońca.

Stosowałyście kosmetyki z retinolem?