Wiele dorosłych osób na własnej skórze przekonało się o tym, że trądzik to problem nie tylko nastolatków. Również przebarwienia i blizny, które często powstają wskutek gwałtownego przebiegu tej choroby skóry, są dla wielu osób w dojrzałym wieku dużym utrapieniem. Jak sobie z nimi radzić?

ZOBACZ: MĘCZYSZ SIĘ Z WYPRYSKAMI? KWAS SALICYLOWY BĘDZIE TWOIM WYBAWIENIEM

Skąd się biorą zmiany po trądziku?

Trądzik jest stanem zapalnym skóry, przed którym nasz organizm próbuje bronić się tak jak przed każdą inną chorobą. Komórki układu odpornościowego zwalczające infekcję wspomagają również procesy gojenia uszkodzonej tkanki. Dlatego łagodne zmiany trądzikowe z reguły znikają szybko i nie pozostawiają po sobie trwałych śladów. Jeśli jednak wypryski są bardziej rozległe, proces gojenia może zostać zaburzony przez namnażające się bakterie. Czerwone lub ciemne plamy, które pojawiają się wtedy w miejscu, w którym wcześniej występował stan zapalny, to właśnie przebarwienia potrądzikowe. W skrajnych przypadkach powstają blizny, które są „pamiątką” po trądziku najtrudniejszą do opanowania. To, czy trądzik przerodzi się w jedno ze wspomnianych powikłań, zależy od uwarunkowań genetycznych i stylu życia, ale przede wszystkim od właściwej pielęgnacji problematycznej cery. Mogą one powstać gdy podrażnisz skórę poprzez wyciskanie pryszczy albo nadmierne pocieranie, a także jeśli używasz drażniących produktów do pielęgnacji skóry (np. mydeł, detergentów oraz kosmetyków nienadających się do potrzeb cery trądzikowej).

Domowe metody na przebarwienia

Łatwiej zapobiegać, niż leczyć – dlatego warto spróbować za pomocą odpowiedniej pielęgnacji uchronić twarz przed pojawieniem się przebarwień i blizn. Jeśli jednak na to jest już za późno, z łagodniejszymi zmianami spróbuj poradzić sobie w domu. Do tego celu możesz użyć produktów aptecznych lub drogeryjnych, które zawierają składniki złuszczające, takie jak kwas salicylowy czy azelainowy. Nie zapomnij, aby po ich zastosowaniu na skórę nałożyć krem ochronny z filtrem UV, co pozwoli uniknąć powstania nowych uszkodzeń i przebarwień. Oprócz produktu złuszczającego stosuj kosmetyki o działaniu regenerującym, oparte na allantoinie, kwasie glikolowym, kolagenie i elastynie, które mocno rozjaśniają i wygładzają skórę, spłycają blizny i regenerują. Jeśli lubisz samodzielnie przygotowywać naturalne maseczki, możesz zrobić je na bazie cytryny, drzewa sandałowego, sody oczyszczonej, olejku kokosowego czy ogórka – te składniki złagodzą skórę, ukoją ją i pomogą redukować zmiany przebarwieniowe. Niestety, jeżeli oprócz nich borykasz się z problemem mocno widocznych blizn, ogólnodostępne lub przygotowywane w domu produkty nie są w stanie znacząco poprawić wyglądu skóry, dlatego konieczna może okazać się wizyta w klinice medycyny estetycznej.

Przebarwienia i blizny  po trądziku - jak się ich pozbyć? (FOTO)

Profesjonalna pomoc w trudnych przypadkach

– Z problemem przebarwień i blizn potrądzikowych zgłaszają się do mnie osoby młode, które stosunkowo niedawno uporały się z trądzikiem, ale także starsi pacjenci, którzy etap ten mają dawno za sobą, lecz wciąż nie pozbyli się niechcianych „pamiątek” po licznych zmianach. Jako uzupełnienie pielęgnacji domowej polecam im zabieg z użyciem nowoczesnego lasera tulowego o długości fali 1927 nm, który ze względu na dużą dowolność w regulacji intensywności energii oraz długości impulsu, może być wykorzystywany w szerokiej grupie wskazań. Jego sub-ablacyjny tryb jest optymalnym rozwiązaniem do leczenia zmian pigmentacji podstawnej warstwy naskórka, w której występują duże ilości melanocytów i melaniny – mówi dr Piotr Niedziałkowski z Centrum Zdrowej Skóry w Warszawie. Przykładem takiego lasera jest Lavieen, dostępny we wspomnianej klinice. Jest skuteczny, ponieważ podczas zabiegu z jego użyciem nie dochodzi do uszkodzenia warstwy rogowej naskórka, a dzięki temu możliwe jest szybsze zredukowanie przebarwień i blizn. – Terapia tego typu doskonale sprawdza się w pielęgnacji powierzchniowych warstw skóry, czyszcząc je z potrądzikowych zmian pigmentowych, ale także aktywując procesy regeneracyjne, co skutkuje zmniejszeniem widoczności blizn. Takiego dwuwymiarowego efektu nie jesteśmy w stanie osiągnąć za pomocą żadnych kosmetyków – tłumaczy dr Niedziałkowski.

ZOBACZ: COSMO POLECA: KOSMETYKI, KTÓRE LATEM PRZYNIOSĄ ULGĘ TWOJEJ CERZE

Czy ten problem dotyczy i Was?