Proste i skuteczne sposoby na zmianę rutyny pielęgnacji skóry na jesień
Jesień to dobry czas na wprowadzenie zmian w rutynie pielęgnacyjnej. Po letnich miesiącach skóra potrzebuje dodatkowej dawki nawilżenia oraz odżywienia. Pomocne okażą się kremy o bogatej formule i gęstszej konsystencji oraz substancje aktywne, które zregenerują skórę, dostarczą jej nawodnienia oraz zadbają o ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Rutyna pielęgnacyjna – co zmienić podczas jesiennych miesięcy?
Jesienią i zimą powietrze w naszych domach i biurach staje się znacznie mniej wilgotne. Wpływ na to ma sezon grzewczy oraz nagłe wahania temperatur. To z kolei powoduje, że skóra zaczyna być przesuszona. Może pojawić się wówczas uczucie ściągnięcia i pieczenia. Ziemisty kolory to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symptomów przesuszonej skóry. Cera może także być zrogowaciała i delikatnie się łuszczyć. Mogą pojawić się na niej mikropęknięcia, które prowadzą do obniżenia odporności na działanie czynników zewnętrznych. Aby przywrócić jej witalność i gładkość warto zadbać o wzmocnienie bariery hydrolipidowej naskórka. Łagodny środek myjący oraz stosowanie delikatnych peelingów enzymatycznych, które usuną martwe komórki naskórka to pierwsze etapy planu naprawczego.
Jakich składników szukać w kosmetykach?
Warto także wprowadzić kosmetyki bogate w przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać wolne rodniki powodujące zmarszczki, zaczerwienienia i przebarwienia skóry. Serum witaminowe pomoże przywrócić blask zmęczonej i matowej skórze. Produkty bogate w naturalne olejki (na przykład olej z awokado, olejek z dzikiej róży) to kolejny element jesiennej rutyny pielęgnacyjnej. Składniki te są pełne kwasów tłuszczowych, które pomagają nawilżyć i uelastycznić skórę. Wśród produktów do pielęgnacji ciała i twarzy warto szukać tych, które w swoim składzie zawierają ceramidy, niacynamid oraz kwas hialuronowy. Wsparciem dla skóry w okresie jesiennym są także kosmetyki stworzone na bazie miodu. Składnik ten dba o ukojenie i nawilżenie skóry. Wykazuje się działaniem bakteriobójczym i przyspiesza gojenie stanów zapalnych oraz doskonale odżywia skórę.
Ważnym etapem pielęgnacji jest również unikanie bardzo wysokiej temperatury wody – nawet w te wyjątkowo zimne poranki, kiedy dobrze byłoby rozpocząć dzień długim i gorącym prysznicem. Gorąca woda pozbawia skórę wilgoci, więc zamiast tego lepiej utrzymać optymalną, ciepłą temperaturę. A po kąpieli lub prysznicu zabezpiecz skórę odżywczym balsamem, który pomoże zniwelować uczucie suchości i szorstkości skóry.